Styl industrialny we wnętrzach – co go wyróżnia?
17 grudnia 2021
0

Urządzając własne wnętrze, można sięgnąć po inspiracje z różnych popularnych stylów aranżacyjnych. Nie brakuje między innymi miłośników stylu industrialnego, który nadaje pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru. Jakimi zasadami trzeba się kierować, by stworzyć wnętrze industrialne?

Gdzie powstał styl industrialny?

Mówi się, że styl industrialny nabrał rozpędu w Stanach Zjednoczonych, w drugiej połowie minionego wieku. Wtedy to, po upadku recesji, opustoszało wiele lokali przemysłowych, które zaczęto adaptować na pomieszczenia mieszkalne. Były one aranżowane głównie tym, co pozostało po fabrykach czy zakładach – głównie z uwagi na oszczędność.

Mieszkania wówczas miały dużo wolnej przestrzeni, najczęściej były to lofty o zimnym klimacie. W takich wnętrzach dominował metal, kamień, drewno i proste, często geometryczne kształty. Obecnie styl industrialny ciągle podtrzymuje pierwotne założenia i często cechuje się też minimalizmem i surowością kolorystyczną.

Jak wykończyć wnętrza w stylu industrialnym?

Aby wybrane pomieszczenia nabrały industrialnego charakteru, powinny zawierać wiele elementów metalowych, jak regały, schody, lampy, kwietniki czy inne elementy dekoracyjne. Do idei takich aranżacji doskonale pasują też wszelkie akcenty z kamienia czy betonu. Są one synonimem chłodu i surowości.

Kolorystyka, jaka panuje w pomieszczeniach urządzanych na styl industrialny, to głównie odcienie szarości, czerń i biel. Tak stonowane odcienie można złamać przykładowo cegłą ozdobną na ścianach w barwie przypisanej naturalnym kostkom. Jest to bardzo popularny element dekoracyjny industrialnych przestrzeni.

Zobacz również  Rodzaje farb do ścian

Styl industrialny można nieco ocieplić, decydując się na kominek obudowany wspomnianą wcześniej cegłą. Warto też sięgnąć po kilka dodatków w wybranym kolorze – dobrze pasować będzie między innymi żółty czy czerwony. Przytulności takim wnętrzom nadadzą również drewniane akcenty. Można wykonać z tego surowca przykładowo blaty, fronty czy półki.

Wnętrza urządzane według koncepcji przemysłowych można też z umiarem ozdobić większymi i mniejszymi roślinami, metalowymi czy kamiennymi figurkami, a także prostymi wazami i wazonami. Na ścianach często też wiszą obrazy – najczęściej duże, abstrakcyjne, o stonowanych kolorach. Bardzo charakterystycznym dopełnieniem w miejscach, gdzie panuje styl industrialny, są też różnego rodzaju lampy o surowym wzornictwie, na długich cienkich metalowych nóżkach.

Styl industrialny można też między innymi wzbogacić o:

  • proste zegary tarczowe,
  • długie wiszące lampy,
  • wzory geometryczne na ścianach lub przykładowo poduszkach dekoracyjnych,
  • elementy szklane (jak stoliki kawowe czy zabezpieczenie schodów),
  • stonowane dywany o krótkim włosiu,
  • meble i dodatki z minionego wieku.
    meble w stylu industrialnym

Meble industrialne we wnętrzach

Aranżując przestrzeń w stylu industrialnym warto pamiętać, że to głównie meble są najlepszym dopełnieniem takiego wnętrza. Jeśli chodzi o komplety wypoczynkowe, często wybieranymi kanapami są duże, ciemne narożniki o prostym projekcie, bez zbędnego zdobnictwa. Bardzo do nich pasują też fotele w tak samo surowej postaci.

Jeśli zaś chodzi o jadalnię, to tu również powinny królować meble industrialne o prostych kształtach, jak przykładowo krzesła na cienkich, metalowych nóżkach i podobnie wyprodukowane stoły. Do wnętrz industrialnych z pewnością pasować będą też meble skandynawskie – idea ich tworzenia jest bardzo do siebie zbliżona.

Zobacz również  Jaki lakier do drewna egzotycznego?

Meble industrialne to również różnorakie szafki, komody czy kredensy utrzymane w tym samym duchu. Cechują je przykładowo proste, metalowe uchwyty i również cienkie, metalowe nóżki. Regały zaś często przypominają modele wyjęte wprost z fabryk – na metalowych szkieletach i o otwartych bokach.

Najczęściej, w przypadku wyposażania pomieszczeń na styl przemysłowych, meble industrialne są albo w kolorach czerni – jeśli chodzi o metalowe szafki i regały, albo w odcieniach bardzo jasnych i zimnych – jeśli chodzi o drewniane komody.

Dodaj komentarz