Jak wybrać cichy i skuteczny okap kuchenny?
31 maja 2022
0

Okap kuchenny to urządzenie, które pozwala stworzyć komfortowe warunki gotowania w gospodarstwie domowym, niezależnie od tego jaki rodzaj potrawy przygotowujemy. Umożliwia on eliminację dymu i intensywnych oparów unoszących się z naszej kuchenki. Aby jednak sam okap nie był dla nas uciążliwy, powinien działać wystarczająco cicho. Czym zatem powinien charakteryzować się okap kuchenny i jak znaleźć odpowiedni model dla naszych potrzeb? O tym dowiecie się z poniższego tekstu.

Czym powinien się charakteryzować skuteczny okap kuchenny?

Odpowiedzią oczywistą będzie stwierdzenie, że okap taki powinien wyróżniać się jakością wykonania. Warto szukać wśród uznanych i profesjonalnych producentów sprzętu kuchennego.

Materiał z jakiego wykonany jest nasz okap może mieć pierwszorzędne znaczenie jeżeli chodzi o skuteczność odprowadzania oparów, co przekłada się bezpośrednio na komfort użytkowania kuchenki. Celować należy w okapy wyprodukowane z materiałów nierdzewnych i hartowanych. Zapewnią one wysoką odporność na gromadzącą się wilgoć i nie straszne im będzie nawet największy dym. Dobrym przykładem takiego sprawdzonego w bojach kuchennych materiału będzie szkło hartowane.

Ciekawym rozwiązaniem są okapy kuchenne wyposażone dodatkowo w nowoczesne oświetlenie bazujące na energooszczędnych świetlówkach LED. Pozwala to obsługiwać kuchenkę o każdej porze dnia i nocy, a dodatkowo przydaje sprzętowi kuchennemu owego modernistycznego designu, który dobrze wpisuje się w aranżacje współczesnych pomieszczeń kuchennych.

Zobacz również  Jaki rodzaj okapu najlepiej wybrać do kuchni?

Również sam projekt i konstrukcja okapu mają swoje znaczenie. Stabilnie skonstruowana maska operacyjna będzie nam służyła przez długie lata i zapewni nie tylko właściwą pracę urządzenia, ale także wymiernie ograniczy poziom wydobywającego się hałasu. Warto o tym pamiętać ponieważ tyko cicho pracujący okap sprawdzi się podczas długiego gotowania.

Jak wybrać cichy okap?

Zatrzymajmy się na dłużej przy tym ważnym aspekcie. Generalnie sprawa jest o tyle ułatwiona, że wartości poziomu emitowanego hałasu można zazwyczaj znaleźć w specyfikacji technicznej wybranego modelu. Karty katalogowe produktów są bez problemu dostępne na stronach internetowych poszczególnych producentów sprzętu AGD, dlatego przed zakupem okapu warto zapoznać się z tymi danymi. W takiej specyfikacji technicznej zwykle podawany jest minimalny, jak i maksymalny poziom hałasu danego urządzenia. Oczywiście wszystko zależy od trybu, z którego będziemy korzystać. Sprawdzając minimalny i maksymalny poziom hałasu warto sprawdzić również wydajność okapu, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla naszych indywidualnych potrzeb.

Koniecznie trzeba dodać, iż głośność okapu uzależniona jest od kilku newralgicznych czynników takich jak średnica część łączących wylot okap z samym kominem wentylacyjnym, a także długość samego kanału odprowadzającego, jego ewentualne krzywizny oraz oczywiście właściwy montaż urządzenia. Warto opierać się na wskazaniach producenta i w razie potrzeby skorzystać z porady i pomocy fachowców.

Dodaj komentarz