Jaki lakier do drewna egzotycznego?
4 listopada 2017
0

Dobór właściwego lakieru do drewna ma wpływ na to, jak podłoga wygląda i jak będzie się prezentowała przez lata użytkowania. W polskich domach coraz częściej zakłada się parkiety z drewna egzotycznego, które jest wyjątkowo twarde i odporne na działanie wody, a poza tym pięknie wygląda. Egzotyczne piękno trzeba dobrze zabezpieczać, by móc się cieszyć jego urokiem przez długi czas. Jaki lakier wybrać?

Jak się przygotować do nakładania lakieru?

Zanim przystąpimy do nakładania lakieru, podłogę trzeba zamieść i umyć, gdyż kurz i pyłki mogą być odpowiedzialne ze powstanie nieestetycznych pęcherzyków. Parkiet trzeba wycyklinować, co sprawi, że podłoga będzie gładka i pozbawiona plam. Dobrej jakości lakiery do podłogi nie wymagają podkładów, ale trzeba pamiętać, by przed malowaniem dobrze wymieszać składniki lakieru, mocno potrząsając puszką. Jeśli nakładamy lakier poliuretanowy, wcześniej musimy nałożyć grunt. Nakładamy dwie lub trzy warstwy preparatu pamiętając, by między kolejnymi malowaniami lakier dobrze wysechł.

Jaki lakier będzie idealny do podłogi z drewna egzotycznego?

Drewno egzotyczne pozwala na wprowadzenie do domu elementów egzotyki. Drzewa Azji Południowo-Wschodniej (merbau, teak azjatycki, bambus), Afryki Środkowej (doussie, iroko, badi, teak afrykański) i środkowej części Ameryki Południowej (lapacho, jatoba, tauari) są przywożone do Europy, by ozdobić podłogi. Niespotykane w naszym kraju gatunki drewna są cenione za trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, niepowtarzalne usłojenie oraz paletę barw i odcieni. Drewno egzotyczne, które zawiera inhibitory spowalniające działanie utwardzaczy zawartych w lakierach, trzeba pokrywać specjalnymi rodzajami lakieru przeznaczonego do trudnych gatunków drewna. Do tego typu gatunków zalicza się między innymi lapacho czy iroko. Przed nałożeniem warstwy zabezpieczającej trzeba położyć specjalny podkład odcieniający. Gatunki egzotyczne, które sprawiają mniej problemów, również trzeba najpierw pokrywać podkładem neutralizującym olejki eteryczne. Następnie można zastosować dowolny lakier. Do tego typu gatunków należą między innymi jatoba i merbau. Niektóre gatunki drewna pochodzącego z regionów tropikalnych mają w strukturze znaczne pokłady substancji oleistych i garbników. Jeżeli nie zastosujemy odpowiedniego podkładu, podłoże lakierowane może pękać. Niektóre z gatunków drewna egzotycznego (np. bambus i doussie) mają jasny, ciepły odcień, który łatwo utracić przez zastosowanie nieodpowiedniego podkładu. W takim przypadku trzeba wybrać lakier podkładowy, który zapobiega ciemnieniu drewna i wzmacnia jego strukturę przez stabilizację luźnych cząstek oraz minimalizuje wypłukiwanie olejków eterycznych i garbników z drewna. Co ważne, jeśli zastosujemy odpowiedni podkład, z pewnością zużyjemy mniej lakieru nawierzchniowego.
Jeśli odpowiednio zakonserwujemy drewnianą podłogę, będzie długo pięknie wyglądać. Warto spełnić marzenie o podłodze z drewna egzotycznego. Użyjmy odpowiedniego podkładu i lakieru, a długo będziemy się cieszyć nienagannym wyglądem drewna.

Zobacz również  Najpopularniejsze narzędzia malarskie