Rodzaje farb do ścian
25 maja 2016
0

Trendy w urządzaniu mieszkań zmieniają się co kilka lat, co zbiega się w czasie z koniecznością odświeżenia ścian. Wybór modnego koloru farby do ścian to jednak nie wszystko. Warto zastanowić się też nad jej fakturą, stopniem połyskliwości oraz odpornością na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Z połyskiem czy bez?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa. Jeżeli chcemy zachować stonowany charakter wnętrza, wybierzmy farby matowe, satynowe lub półmatowe. Pomalowane nimi ściany będą stanowiły eleganckie tło dla klasycznych mebli, lecz sprawdzą się także w nowoczesnych mieszkaniach o minimalistycznym wystroju zdominowanym przez szafki ze lśniącego tworzywa. W pokoju nastolatka lub korytarzu mogą natomiast dobrze wyglądać farby z połyskiem lub półpołyskiem, których dodatkową zaletą jest to, że zwykle w mniejszym stopniu przyciągają drobiny kurzu i są bardziej odporne na mycie niż farby matowe. Pamiętajmy też o tym, że farby wyróżniające się delikatnym połyskiem mogą sprawić, iż pomieszczenie będzie wydawało się większe, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkich lub niewymiarowych pokoi.

Dekoracyjność kontra elegancka prostota?

Niektórzy traktują ściany jako skromne tło do mebli i dodatków, inni natomiast uważają, że prawdziwe piękno wnętrza tworzy barwa oraz oryginalna struktura ściennych powierzchni. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzą się tradycyjne farby do ścian dostępne w każdym sklepie budowlanym. Który rodzaj wybrać, jeżeli chcemy na długo cieszyć się piękną barwą wolną od zabrudzeń? Na przykład farbę lateksową, która jest odporna na szorowanie, a ze względu na swoje właściwości sprawdzi się także w łazience. Z kolei wybierając cieszące się od lat dużą popularnością farby akrylowe, musimy zadbać o idealną gładkość ścian, ponieważ akryle nie tworzą warstwy, która skutecznie zakryje rysy lub drobne nierówności. Elastyczne, a zarazem łatwe w czyszczeniu są za to farby akrylowo-lateksowe. Możemy je wielokrotnie oczyszczać z drobin kurzu oraz innych substancji, czy nawet szorować, a one i tak zachowają swoją intensywną barwę. Odporne na zmywanie są również farby winylowe, które są trwałe i dobrze kryją wszelkie skazy na ścianach.

Zobacz również  Na co zwrócić uwagę, kupując szafkę RTV

Jeżeli chcemy nadać pomieszczeniom oryginalny wygląd, wybierzmy dekoracyjne farby do ścian. Do tej grupy produktów należą na przykład farby strukturalne, dzięki którym możemy wzbogacić powierzchnię ścian o nietypowy wygląd i fakturę przypominającą bruzdy wyżłobione w spękanej od słońca ziemi. Ozdobiona w ten sposób ściana uzyska cechy abstrakcyjnej płaskorzeźby, która nada wnętrzu nowy, artystyczny wymiar.

Farby do ścian są bardzo zróżnicowane – nie tylko ze względu na kolor, ale też fakturę i właściwości. Wybór najlepszej z nich często nie jest łatwy, lecz jeżeli zainwestujemy trochę czasu w jego dokonanie, końcowy efekt remontu może przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania.