Wybieramy farbę na zewnątrz
13 września 2017
0

Farby zewnętrzne dzielą się na wiele typów, których nazwy mogą brzmieć egzotycznie dla laika. Wybór preparatu jest jednak bardzo istotny, ponieważ właściwie dokonany, może zapewnić fasadzie ochronę przed czynnikami zewnętrznymi nawet przez kilkanaście lat. Czym zatem powinniśmy się kierować podczas zakupu farb?

Najpopularniejsze rodzaje farb

Na rynku jest dostępnych kilka typów powłok, które różnią się nie tylko kolorystyką, ale również właściwościami. Największą popularnością cieszą się obecnie akrylowe farby zewnętrzne, które wyróżnia korzystny stosunek jakości do ceny. Pomalowane nimi powierzchnie są odporne na zabrudzenia, a jeśli nawet drobinki zanieczyszczeń przyczepią się do ściany, możemy je zmyć wodą bez ryzyka uszkodzenia powłoki. Niewątpliwym atutem akryli jest także bogata gama kolorów – od pasteli począwszy, a na wyrazistych barwach skończywszy. Jeżeli mieszkamy niedaleko lasu lub jeziora, a więc w miejscu, w którym panuje duża wilgotność powietrza, wybierzmy farby akrylowe o właściwościach biochronnych, które zabezpieczą fasadę domu przed rozwojem grzybów i pleśni.
Wiele osób kupuje też silikonowe farby zewnętrzne, których kolory nie blakną pod wpływem promieni słonecznych i zachowują swoją intensywność przez wiele lat. Tego typu farby sprawdzą się w miejscach, w których ściany domu są narażone na zabrudzenia. Preparaty te wyróżniają się tzw. właściwościami samooczyszczającymi, dzięki którym drobinki pyłów, brudu i kurzu nie przyczepiają się do powierzchni ścian, lecz są z nich usuwane wraz z opadami deszczu.
Wybierając farby zewnętrzne, warto również wziąć pod uwagę farby wapienne, które nie są zbyt odporne na zabrudzenia, lecz za to dobrze zabezpieczają elewację przed rozwojem grzybów i pleśni. Niestety, występują one jednak w wąskiej gamie kolorów, która ogranicza się niemal wyłącznie do pasteli.

Zobacz również  Mycie elewacji to dbanie o swój dom

Najmodniejsze kolory

Gdy dopasujemy rodzaj farby elewacyjnej do specyfiki naszego domu i jego otoczenia, możemy skupić się na wyborze optymalnej barwy. Jeżeli zależy nam na modnym zestawieniu kolorów, wybierzmy kompozycje błękitów i bieli lub szarości. Możemy też postawić na jasne zielenie, podkreślone brązowymi lub złocistymi detalami, albo pójść w kontrastowe połączenia różu i bieli lub czerwieni z jasną szarością.
Farba zewnętrzna powinna zapewnić ochronę elewacji domu przed wilgocią, zabrudzeniami i rozwojem glonów oraz pleśni, a jednocześnie zachowywać wysokie walory estetyczne. Warto więc poświęcić trochę czasu na wybór właściwego preparatu i odłożyć widmo gruntownego remontu nawet na kilkanaście lat.