Hamak w mieszkaniu? To możliwe!
27 września 2017
0

Hamak kojarzy nam się najczęściej z miłym relaksem w ogrodzie. Czy można zamontować hamak w mieszkaniu i cieszyć się nietypową formą odpoczynku? Ależ oczywiście! To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również modny dodatek do każdego wnętrza.

Kilka powodów, dla których warto powiesić hamak w mieszkaniu

Hamak to nietypowe rozwiązanie do wnętrza, które znajduje coraz większą rzeszę zwolenników. Istnieje bardzo wiele rodzajów hamaka, które różnią się między sobą wytrzymałością, komfortem użytkowania, sposobem mocowania, wyglądem, a przede wszystkim ceną. Szukając hamaka do mieszkania, należy zastanowić się, jaką funkcję będzie spełniać – ma być tylko nietypową dekoracją czy ma zapewniać relaks. Bez względu na wybór trzeba zwrócić uwagę na to, by był on maksymalnie bezpieczny.

Niektóre modele hamaka mogą z powodzeniem zastąpić nawet łóżko – są na tyle szerokie, że trudno z nich wypaść. Istnieją również modele dla dwóch osób, które gwarantują pełen komfort wypoczynku dla dwojga. Dobry hamak to również doskonałe wyjście awaryjne na wypadek wizyty nieprzewidzianych gości – nie tylko zapewni wygodne miejsce do spania, ale będzie również niezwykłą przygodą.

Jaki hamak wybrać?

Tradycyjny hamak to taki, który ściśle przylega do ciała i dostosowuje się do zmian pozycji ciała. To również wygodne rozwiązanie, gdy w mieszkaniu nie można na stałe zostawić rozłożonego hamaka, ponieważ zajmowałby zbyt wiele miejsca. Drugim popularnym typem hamaka jest ten z drążkami, tzw. amerykański. Jego konstrukcja jest bardzo prosta – między dwoma drążkami rozciągnięto materiał, tworząc wygodne pole do wypoczynku. Taki hamak z łatwości zastępuje łóżko, w którym pomieścić się mogą swobodnie dwie osoby, choć jest on mniej stabilny. Z łatwością można z niego spaść w czasie snu, więc ten typ nadaje się bardziej do celów rekreacyjnych.

Zobacz również  Jak uzyskać dekoracyjny efekt srebrnego lub złotego pyłu na kaloryferach?

Jaki materiał?

Na rynku dostępnych jest setki modeli hamaków. Różnią się także materiałem, z którego wykonano część przeznaczoną do leżenia. Najczęściej spotkać można hamaki sznurowane i hamaki materiałowe. Decydując się na hamak sznurowany warto wybrać ten z gęstym splotem. Taki rodzaj hamaka jest tkany ręcznie z kolorowego i miękkiego materiału. Alternatywą dla hamaków tkanych są hamaki materiałowe – mocowane są do sznurków do rozciągniętych wzdłuż hamaka. Pozornie mogłoby się wydawać, że tego rodzaju hamaki są znacznie mocniejsze, ale niestety częściej się przecierają.

Szukając hamaka do mieszkania dobrze jest zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału powinien on być wykonany. Bawełna to chyba najpopularniejszy materiał, z jakiego szyje się hamaki. Jest ona bardzo przyjemna w dotyku i hipoalergiczna. Można także zdecydować się na hamaki wykonane z nylonu lub poliestru – jest bardzo mocny, a jednocześnie lekki. Nieco wyższej klasy są hamaki jedwabne – to znacznie cieńszy materiał, a jego wielką zaletą jest naturalne pochodzenie włókna.

Hamak w mieszkaniu

By zawiesić hamak w mieszkaniu, trzeba dla niego stworzyć odpowiednią przestrzeń. Odległość między poszczególnymi punktami powinna wynosić mniej więcej tyle, co 80% długości samego hamaka. Dodatkowo trzeba wygospodarować przestrzeń na bujanie się – przecież hamak właśnie do tego służy. Umocowanie hamaku powinno być osadzone w ścianie gipsowej lub betonowej – w wyborze odpowiedniego mocowania pomogą specjaliści ze sklepu.

Zobacz również  Kolorowe worki pomogą ci w segregacji odpadów