Jak dbać o elewację?
6 września 2017
0

 

Malowania ścian w domu podejmuje się wielu osób, które na co dzień nie są malarzami. Malowanie elewacji zdaje się być jednak zadaniem dużo trudniejszym i wolimy zlecić je fachowcom. Tymczasem trzeba to zrobić, by ściany domu wyglądały ładnie. Jak dbać o elewację, by nie straszyła wyglądem?

Jaką chronić elewację przed starzeniem?

Pierwszym sposobem ochrony elewacji domu przed przedwczesnym starzeniem jest jej malowanie. Stara i zniszczona elewacja nie będzie odpowiednio chronić domu przed działaniem czynników zewnętrznych. Wybierając odpowiednią farbą na elewację musimy zwrócić uwagą na dwa podstawowe czynniki, czyli rodzaj podłoża, które chcemy malować i stopień zanieczyszczeń powietrza w okolicy, w której mieszkamy. Najczęściej używane są farby akrylowe, które cechuje wysoka odporność na zabrudzenia, a także możliwość uzyskania szerokiej palety barw. Większość farb akrylowych pokrywa także mikropęknięcia w tynku, wzmacnia spodnie warstwy tynku, więc doskonale nadaje się do prac renowacyjnych. Powłoka utworzona przez ten typ farby ma zdolność do samooczyszczania się, więc to jeden z najlepszych możliwych wyborów. Dzięki temu farba będzie sama się czyściła w czasie deszczu – brud będzie spływał z wodą deszczową. Występują także farby silikonowe, mineralne oraz silikatowe (krzemianowe). Każda z tych farb ma inne właściwości, ale wszystkie chronią elewację budynku. Specjalistyczne farby nie tylko są ozdobą, ale przede wszystkim chronią tynk przed niszczeniem, są odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz zawierają substancje, które pozwalają utrzymać powłokę w czystości.

Zobacz również  Czy warto wynająć malarza certyfikowanego

Jak przedłużyć żywotność elewacji?

Elewację malowaną farbą akrylową, jak i każdą inną, trzeba odpowiednio konserwować. Nie wolno dopuszczać do trwałych zabrudzeń, rozwoju mikroorganizmów oraz większych uszkodzeń. Oznacza to, że trzeba obserwować stan elewacji, a jeśli coś nas zaniepokoi, możemy poprosić, by stan elewacji fachowym okiem ocenił specjalista. Musimy dbać także o prawidłowy stan instalacji, które doprowadzają wodę (rury spustowe, rynny). Zaniedbania w tej sprawie mogą prowadzić do powstawania zacieków wodnych, które są dobrym podłożem do rozwoju grzybów i glonów, co prowadzi do odpryskiwania i łuszczenia się tynku.

Jak umyć elewację?Malowanie pokoju

Brudna elewacja wygląda brzydko i sprawia, że dom wydaje się zniszczony. Takie ściany można umyć. Małe zabrudzenia myjemy zimną wodą pod niewielkim ciśnieniem (do pięciu atmosfer). Jeśli plama nie zejdzie, wykorzystajmy letnią lub ciepłą wodę, szczotki i detergenty. Jeśli na ścianie nie ma tynku mineralnego, można ją szorować. Bardzo brudny dom myjemy wodą pod wysokim ciśnieniem (od 100 do 120 atmosfer). Skorzystajmy z usług profesjonalnej firmy. Wyjątkowo oporny brud usunie para wodna, która rozpuszcza brud działając jak detergent. Pary nie można stosować przy tynku silikonowym i akrylowym, gdyż mogą odpaść.

Piękny, zadbany dom to marzenie wielu z nas. Jeśli chcemy, by taki był, musimy wybrać odpowiednie produkty do malowania i konserwacji. Wysiłek na pewno się opłaci, a ładna elewacja wynagrodzi trud włożony w dbanie o nią.

Zobacz również  Jakie wybrać gniazdko elektryczne?