Kolorowe worki pomogą ci w segregacji odpadów
3 listopada 2016
0

Moda na bycie eko zatacza coraz szersze kręgi. Jednak o segregowaniu śmieci mówi się już od dawna. Jest to jeden z najprostszych i najmniej kosztownych sposobów, żeby zacząć dbać o nasze środowisko. W jaki sposób segregować śmieci, by można było je ponownie wykorzystać? Jak mogą w tym pomóc kolorowe worki na śmieci? Oto podstawowe porady dotyczące użycia kolorowych worków do segregowania śmieci.

Jak segregować śmieci?

Chcąc rozpocząć segregowanie śmieci warto skontaktować się z odbiorcą odpadów obsługującym teren, gdzie się mieszka. Osoba odpowiedzialna powinna udzielić informacji dotyczących tego, co można wrzucać do pojemników i worków w danym kolorze. Można dla ułatwienia wydrukować sobie listę rzeczy, które są przypisane do konkretnych kolorów.

Kolorowe worki na odpady
Kolorowe worki na odpady (źródło: https://www.ole.pl/category/sprzet-do-sprzatania-worki-na-smieci)

Segregując śmieci warto pamiętać o tym, że do recyklingu nadają się jedynie czyste rzeczy, które nie są zatłuszczone. Kartony po sokach oraz plastikowe butelki należy zgniatać przed wrzuceniem ich do śmieci. Podobnie należy robić z metalowymi puszkami po napojach. Takie działanie pozwala zaoszczędzić miejsce w kontenerach – sprawia to, że rzadziej trzeba je opróżniać.

Warto przy tym pamiętać, że coraz więcej firm odbierających i segregujących odpady zwiększa ceny swoich usług w przypadku, gdy do odbioru ma nieposegregowane odpady. Tak więc segregowanie ma nie tylko wymiar wartościowy dla środowiska, ale i naszego portfela.

Zobacz również  Hamak w mieszkaniu? To możliwe!

 

Jakie są systemy zbierania odpadów?

Systemy zbierania odpadów można podzielić na dwa podstawowe rodzaje – dwupojemnikowy i wielopojemnikowy.

System wielopojemnikowy (w domu można zastosować worki w odpowiednich kolorach), to system, w którym wykorzystywane są pojemniki (worki) w kolorach niebieskim, żółtym, zielonym i coraz częściej białym. W takim przypadku kolor żółty odpowiada tworzywom sztucznym i metalom, kolor niebieski papierowi, kolor zielony i/lub biały szkłu.

W przypadku systemów dwupojemnikowych (dwuworkowych) zazwyczaj surówce, które można wykorzystać ponownie należy umieszczać w worku czerwonym. Pozostałe śmieci umieszcza się w worku o kolorze czarnym.

 

Jak pozbyć się odpadów specjalnych?

Oprócz standardowych śmieci wytwarzanych każdego dnia, w gospodarstwach domowych pojawiają się również takie odpadki, których nie można przypisać do żadnego z kolorów worków na śmieci czy stojących na zewnątrz kontenerów. Do tego rodzaju śmieci zaliczyć należy przede wszystkim zużyty sprzęt elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, odpady z remontów, odpady niebezpiecznie i odpady roślinne. Z reguły odbiorca śmieci wyznacza specjalne miejsca zbiórki tego rodzaju odpadów. Jeżeli chodzi o odpady wielkogabarytowe to często organizowana jest zbiórka w pobliżu miejsca zamieszkania – umieszczane jest ogłoszenia o dniu i godzinie, w którym będą odbierane śmieci, by mieszkańcy nie musieli samodzielnie przewozić ich do miejsca segregacji śmieci.

Niezwykle istotne jest odpowiednie zabezpieczenie odpadów niebezpiecznych, które bezwarunkowo należy zdawać w specjalnie do tego wyznaczonych punktach odbioru odpadów. Do tego rodzaju odpadów zalicza się zarówno zużyte baterie, jak i opakowania po substancjach chemicznych np. rozpuszczalnikach lub klejach przemysłowych.

Zobacz również  Jak uzyskać dekoracyjny efekt srebrnego lub złotego pyłu na kaloryferach?