Podstawowe wyposażenie skrzynki narzędziowej
15 października 2017
0

Wyposażenie podstawowego zestawu narzędzi zależy od tego, czy jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami czy może mamy przysłowiowe dwie lewe ręce. Śrubokręty i klucze trzeba mieć w domu zawsze, by dokonać choćby drobnych napraw. Na pewno trzeba będzie przecież wkręcić śrubę i przybić gwóźdź. Proste urządzenia nie są drogie, a z pewnością będą przydatne, gdy będziemy musieli wybawić domostwo z kłopotów.

Jakie narzędzia są potrzebne? Klucze i inne skarby

Podstawowe narzędzia nie są drogie, więc kupmy je tuż po przeprowadzce. Kto wie, kiedy trzeba będzie coś przybić czy przykleić, a przecież nie będziemy biegać w poszukiwaniu urządzeń, który powinny znaleźć się w każdym domu. W każdym domu powinny się znaleźć podstawowe narzędzie i urządzenia, którymi dokonamy drobnych napraw czy wymienimy żarówkę. Przede wszystkim musimy mieć śrubokręt krzyżakowy i płaski. Odkręcenie śrubki (bądź jej zakręcenie) jest praktycznie niemożliwe bez zastosowania narzędzia z odpowiednią końcówką. Z pewnością potrzebne będą szczypce uniwersalne, czyli kombinerki. Służą do wielu prac i przy odrobinie wprawy można nimi nie tylko przytrzymywać czy odkręcać nakrętki i śruby, ale również zdejmować izolację i ciąć drut. W każdym domu musi się także znaleźć młotek. Kompletując skrzynkę narzędziową, nie zapomnijmy o kluczach. Przyda się klucz nastawny, potocznie zwany francuzem. Najlepiej mieć dwa o różnym rozstawie szczęk. Ten większy powinien być na tyle duży, aby można było odkręcić największe nakrętki od baterii. Klucze do rur zwane „żabkami” uszkadzają powierzchnie odkręcanych elementów i nie należy ich kupować. Nie zapomnijmy także o mierze stalowej, zwanej „metrówką”, która powinna mieć długość 5 metrów.

Zobacz również  Kiedy warto gruntować ściany?

Wybieramy urządzenia do domowej skrzynki narzędziowej

Poza młotkiem, śrubokrętem czy kluczami warto kupić także elektronarzędzia, które są niezastąpione przy wielu domowych pracach i naprawianiu usterek. Jednym z najpopularniejszych urządzeń jest wiertarka, która przyda się, gdy będziemy musieli coś przewiercić, wyciąć lub oszlifować. Zanim kupimy specjalistyczne i drogie narzędzia, zastanówmy się, co naprawdę jest nam potrzebne. W domowym warsztacie warto mieć także poziomnicę, bez której nie powiesimy prosto szafki i nie ustawimy prawidłowo lodówki. Przyda się także zapasowe gniazdko i włącznik światła. Warto mieć także wkręty do drewna, gwoździe, a także brzeszczot z rączką. Podczas drobnych napraw przydatne będą nie tylko klucze, ale i smar, który ułatwi przykręcenie uszczelek. Niewielka szpachelka i płaski pędzel ułatwią naprawę zarysowanej ściany czy uszkodzonego tynku.
Podstawowe narzędzia nie są drogie, więc kupmy je tuż po przeprowadzce. Kto wie, kiedy przyda się zestaw kluczy czy wiertarka. Samodzielne naprawy to nie tylko duża oszczędność, ale i powód do dumy.