Rodzaje farb do wnętrz
13 czerwca 2016
0

Wybór farby do wnętrz nigdy nie jest łatwym zadaniem. Każdemu, kto planuje remont zależy przede wszystkim na tym, aby były trwałe i odporne na zabrudzenia. Ich duży wybór na polskim rynku wcale nie ułatwia tego zadnia. Jaki więc rodzaj farby wybrać, aby przez długi czas cieszyć się intensywnym kolorem ścian? Wszystko zależy od pomieszczenia, do którego farba jest przeznaczona oraz od tego, jakie dana osoba ma oczekiwania. 

Jakie właściwości ma farba winylowa?

Każdy, kto zastanawia się jakie farby do wnętrz wybrać – powinien pomyśleć nad farbami winylowymi. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim niesamowita trwałość i długotrwały, świeży wygląd. Aplikowanie tego typu farby na ścianę jest bardzo proste, dzieje się tak, ponieważ ten typ farby bardzo szybko schnie i świetnie kryje. Dzięki temu, że rozcieńcza się je z wodą – są bezpieczne dla zdrowia i życia domowników. Po nałożeniu farby winylowej ściana pięknie połyskuje, co wpływa na to, że prezentuje się bardzo elegancko. Ponadto farby tego typu przez bardzo długi czas nie żółkną, co jest dowodem na to, że nie ma konieczności częstego odmalowywania ścian. Świadczy to o tym, że zdecydowanie się na zakup farby winylowej jest pewnego rodzaju inwestycją w przyszłość. Stosowanie tego rodzaju farb zaleca się szczególnie w miejscach narażonych na występowanie korozji.

Zobacz również  Jak urządzić przytulną sypialnię

Jakie właściwości ma farba akrylowa?

malowanie ściany

Farby do wnętrz akrylowe są jednymi z najczęściej wybieranych farb na polskim rynku. Jednym z ich największych plusów jest fakt, że ściana pod nimi oddycha. Ten typ farby zapewnia niesamowite krycie oraz bardzo długą trwałość. Ponadto po nałożeniu j na ścianę nie wydziela brzydkiego zapachu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, których organizm jest wrażliwy na zapach różnego rodzaju detergentów. Dzięki temu świetnie sprawdzają się również w przypadku malowania pokojów dziecięcych, ponieważ są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Farby akrylowe charakteryzuje bardzo dobra przyczepność, co jest dowodem na łatwość ich aplikacji. Tego rodzaju farby są również odporne na promienie UV, dzięki czemu długo pozostają w świetnym stanie.

Jakie właściwości ma farba lateksowa?

Farby lateksowe wyróżnia to, że są bardzo łatwo zmywalne. Z tego też powodu, zaleca się ich aplikowanie w pomieszczeniach szczególnie narażonych na różnego rodzaju zabrudzenia. Takimi wnętrzami są przede wszystkim korytarze, przedpokoje i pokoje dziecięce. Jeżeli na ścianie pomalowanej tą właśnie farbą pojawi się zabrudzenie – można je w łatwy i szybki sposób usunąć za pomocą szmatki i zwykłej wody. Podczas usuwania zabrudzenia nie należy mieć obaw o zniszczenie ściany lub jej koloru. Cały ten zabieg jest całkowicie bezpieczny. Taki rodzaj farby do wnętrz świetnie sprawdzi się także w przypadku kuchni oraz łazienki. A wszystko za sprawą tego, że są one odporne na wilgoć i zapobiegają rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Z tego powodu nie ma obaw przed aplikacją tej farby w pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wilgoci.

Zobacz również  Jak urządzić pokój dzienny? - wybór odpowiedniej komody