Perfekcyjne wykończenie łazienki
12 kwietnia 2016
0

Łazienka to pomieszczenie często traktowane po macoszemu, bez dbałości o wygląd a z naciskiem na jak najlepszą funkcjonalność. Nie jest to dobre podejście, przecież warto mieszkać w pięknych pomieszczeniach a dobrze urządzona łazienka może spełniać swoje funkcje i wyglądać rewelacyjnie, do czego przyczynić się mogą choćby piękne łazienkowe płytki. 

Co to znaczy dobrze urządzić łazienkę?

Remont łazienki oznacza bałagan w domu i utrudniony dostęp do sprzętów sanitarnych, z których korzystanie jest koniecznością. Podejmujemy go, gdy już naprawdę nie możemy patrzeć na stare płytki, wanna nie da się doczyścić, a kabina prysznicowa wygląda tak, że szybki tusz bierzemy
z zamkniętymi oczami. Planując zmiany w łazience, trzeba mieć na uwadze, że jest to inwestycja na lata, więc warto podjąć dobre i przemyślane decyzje.  Rozpoczynając planowanie, warto posługiwać się miarką, by rozsądnie zamontować sprzęty sanitarne, zachowując między nimi właściwe odległości, by móc wygodnie poruszać się po łazience. Ważną kwestią w urządzaniu łazienki jest dobór koloru glazury i fug. Mnogość dostępnych obecnie płytek łazienkowych, pozwala na wybór takich, które będą ładnie wyglądać i nie zniszczą się w czasie użytkowania. Równie ważne jest oświetlenie, gdyż łazienki często pozbawione są dopływu światła dziennego. Załóżmy lampy, które będą imitować światło naturalne i nie zapomnijmy o dodatkowej lampie przy lustrze. Ważnym elementem wyposażenia łazienki jest lustro, które może optycznie powiększyć małe pomieszczenie a przecież właśnie takie są zazwyczaj nasze łazienki. Jednym z najdroższych elementów wyposażenia łazienki jest ceramika, więc jej wybór powinien być dobrze przemyślany. Jeśli jest to możliwe,  zamontujmy wannę i kabinę prysznicową, dbając o wygląd, jak i wygodę użytkowników.

Zobacz również  Paleta kolorów farb do ścian

Nowocześnie urządzona łazienka

Jak wybrać płytki do łazienki?

Bez względu na to, jak piękną wybierzemy armaturę, nie będzie ona zdobić łazienki, jeśli glazura nie będzie ładna. Wybór płytek łazienkowych to jeden z najważniejszych kroków przy planowaniu
i aranżacji łazienki. Chcąc stworzyć przestrzeń w konkretnym stylu, choćby retro czy skandynawskim,  wybierzmy płytki w danej stylistyce.  Decydując się na płytki, kierujmy się usposobieniem domowników i ich stylem życia. Jeśli chcemy, by łazienka była oazą spokoju, niech płytki łazienkowe będą w kolorystyce stonowanej, naturalnej lub pastelowej. Dobierzmy do nich dekory kojarzące się z przyrodą, łagodnością czy relaksem. Dla osób potrzebujących pobudzenia, odpowiednia będzie glazura w zdecydowanych, intensywnych kolorach. Niezwykle modne są łazienki stylizowane na eleganckie pomieszczenia kąpielowe; w nich doskonale będą wyglądać płytki łazienkowe z połyskiem, zdobione dekorem czy z efektem werniksu.

Mozaika łazienkowa to przepiękna technika zdobnicza, która, z jej walorami użytkowymi i dekoracyjnością, znakomicie odnajduje się w aranżacji łazienki. Mozaika jako sztuka zdobienia wnętrz znana jest od wieków, nic dziwnego, że na pomysł wykorzystania go we wnętrzach wpadli także producenci płytek łazienkowych.  Na układ mozaiki można teraz przenieść praktycznie każdy obraz, a nawet rodzinne zdjęcie. Wyobraźmy sobie swoją łazienkę zdobioną setką maleńkich płytek układających się a nasze ulubione działo sztuki. Właśnie takie możliwości daje zastosowanie mozaiki łazienkowej, która doskonale wpasuje się nowoczesne, jak i romantyczne wnętrze. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia zamawiającego.

Zobacz również  Hamak w mieszkaniu? To możliwe!

Piękne płytki łazienkowe to fantastyczna ozdoba wnętrza, a wykorzystanie mozaiki łazienkowej to możliwość stworzenia wnętrza jedynego w swoim rodzaju. Kiedy określimy swoje potrzeby i styl oraz przygotujemy stosowny budżet, możemy rozpocząć podróż ku łazience idealnej.