Jak dobierać sztućce do domu?
19 kwietnia 2016
0

Jak dobierać sztućce do domu?

Przy urządzaniu domu w pierwszej kolejności zadbać trzeba o odpowiednie wyposażenie kuchni. Podczas gdy można się w niej początkowo obejść bez praktycznych i nowoczesnych sprzętów AGD, trudno sobie wyobrazić codzienne posiłki bez profesjonalnego zestawy sztućców.

Jeden komplet czy kilka zestawów?

Producenci sztućców starają się dziś odpowiedzieć na rozmaite potrzeby swoich klientów. W ofercie posiadają więc komplety sztućców dla kilku lub nawet kilkunastu osób. Bez problemu znaleźć można też pojedyncze egzemplarze sztućców oraz małe komplety na specjalne okazje. W zależności od potrzeb, można np. kupić kilkuelementowy zestaw łyżeczek do kawy, latte, ciasta, a nawet widelczyków do ryb i owoców morza.

Dobierając sztućce do domu, w pierwszej kolejności warto postawić na funkcjonalność i zainwestować w dobrej jakości podstawowy zestaw sztućców. Zazwyczaj w komplecie takim można znaleźć zestaw łyżek i widelców stołowych, noże, a także małe łyżeczki oraz widelczyki deserowe.

W zależności od wzornictwa, sztućce mogą różnić się wielkością, kształtem czy nawet wykończeniem. Można zdecydować się na jednolity zestaw sztućców ze stali nierdzewnej, ale równie dobrze można też wybrać sztućce bardziej ozdobne, z efektownymi trzonkami i misternie zdobione. Niektórzy producenci oferują klientom całe serie pięknie zdobionych sztućców w przeróżnych kolorach. Na życzenie klientów wykonać też mogą specjalne grawerunki na poszczególnych elementach zestawu.

Zobacz również  Trendy wnętrzarskie na 2022 rok

Bardzo dobrze jest też zwrócić uwagę na sposób wykończenia sztućców. Najbardziej popularne dziś sztućce ze stali nierdzewnej próby 18/10 mają charakterystyczny dla tego stopu połysk. Można jednak zdecydować się na zestaw, do którego wykończenia wykorzystano jedną z dwóch coraz bardziej popularnych technik. Dla uzyskania matowego efektu, zestawy sztućców podczas niklowania są satynowane, czyli pokrywa się je specjalną, pozbawioną połysku warstwą. Można też zdecydować się na efekt odwrotny i wybrać lustrzany błysk. Wyjątkowy połysk to zasługa polerowania stali, z której wykonany jest zestaw sztućców.

Realne potrzeby domowników

Efektowne wzornictwo jest ważne, ale przy wyborze zestawu sztućców warto postawić przede wszystkim na funkcjonalność. Zestaw wykorzystywany w domu powinien być praktyczny, a jednocześnie trwały i elegancki. Właśnie dlatego dobrze jest docenić droższe, ale za to wysokiej jakości materiały. To właśnie wykonane z nich całe zestawy sztućców dobrze służą przez wiele lat, nie tracąc ani odrobiny swojego uroku.

Czym zaskoczyć gości?

W domu warto mieć przede wszystkim podstawowy zestaw sztućców dla domowników i nieco większy dla gości. Popularni producenci mają w swojej ofercie zazwyczaj komplety przeznaczone nawet dla kilkunastu osób. Warto na pewno docenić też zestawy do zadań specjalnych. W profesjonalnych sklepach z wyposażeniem do kuchni, jadalni i salonów znaleźć można wyjątkowe i bardzo eleganckie komplety sztućców do różnych rodzajów kaw, deserów i dań. Można znaleźć wśród nich również stylowe zestawy do ryb, mięs i owoców morza. Efektowne a zarazem bardzo poręczne i wygodne podczas spożywania mniej bardziej egzotycznych posiłków.

Zobacz również  Niezbędne przybory każdego budowlańca