Czym pomalować meble z drewna egzotycznego?
25 kwietnia 2016
0

 

 

Bardzo często spotyka się meble wykonane z rodzimych gatunków drzew np. dębowe. Coraz częściej zdarzają się jednak entuzjaści bardziej oryginalnych rozwiązań, gdzie drewno egzotyczne jest surowcem na drewniane meble. Problem stanowi lakierowanie tego typu drewna. Trzeba przygotować powierzchnie i dobrać odpowiedni lakier.

 

Czym wyróżnia się drewno egzotyczne?

 

Drewno egzotyczne jest pozyskiwane z egzotycznych krajów, a później transportowane do Europy. W tym drewnie dosłownie można poczuć zapach orientu. Co więcej jego dużą zaletą jest duża trwałość, a zatem drewniane meble z niego wykonane również są bardzo wytrzymałe na upływ czasu. Lakierowanie drewna egzotycznego powoduje podkreślenie wszystkich jego walorów. Na estetycznych zaczynając, a na użytkowych kończąc. Warto jeszcze wspomnieć, że to właśnie ten gatunek drewna definiuje się jako długowieczny. Gatunki drewna egzotycznego zachowują również długo swoją barwę oraz właściwości.

 

Lakierowanie drewna egzotycznego uwidacznia w dość wyraźny sposób jego piękno. Jednocześnie wspomniane wcześniej właściwości drewna egzotycznego sprawiają, że polakierowane meble drewniane mogą być z mniejszą częstotliwością poddawane renowacji. Ostatnim elementem, który trochę odróżnia drewno egzotyczne od polskich gatunków jest jego bogata kolorystyka. Występują odcienie bieli, czerwieni, brązu jak również szarość oraz czerń.

 

Jak wykonać lakierowanie drewna egzotycznego?

 

Zobacz również  Niezbędne przybory każdego budowlańca

Lakierowanie drewna egzotycznego wymaga nieco więcej zabiegów niż w przypadku drewna krajowego.  Jest to spowodowane jego właściwościami. Drewno egzotyczne, a szczególnie pewne jego gatunki, wydzielają na swojej powierzchni żywicę. To właśnie ona i jej obecność  jest największym problemem, gdy lakieruje się drewniane meble lub inne elementy z tego drewna. Ma ona właściwości blokujące skuteczność utwardzaczy, które zawierają lakiery. Dlatego jej oddziaływanie ma tak negatywny wpływ w trakcie lakierowania drewna egzotycznego. Powierzchnię mebli należy więc odpowiednio przygotować, aby cały proces lakierowania nie skończył się małą katastrofą, w postaci pęcherzy lub łuszczenia się lakieru.

 

Lakierowanie mebli z drewna egzotycznego

 

Pierwszą podstawową czynnością, którą należy koniecznie wykonać, zanim drewniane meble, wykonane z drewna egzotycznego zostaną polakierowane, stanowi odtłuszczenie powierzchni drewnianej, przy wykorzystaniu specjalnego preparatu. Jego zdaniem jest usunięcie z powierzchni wszystkich olejków eterycznych oraz żywic, które są wydzielane przez drewno egzotyczne. W kolejnym kroku drewniane meble pokrywa się podkładem odcinającym. Stanowi on podkład specjalny, który bardzo dobrze spisuję się w przypadku tego typu mebli. Ma on za zadanie stworzyć barierę między drewnem, a nakładanym na niego lakierem. Dzięki takiemu rozwiązaniu przeniknięcie żywic do lakieru staje się niemożliwe. Trzecim krokiem jest już samo lakierowanie za pomocą lakieru np. poliuretanowego.