Paleta kolorów farb do ścian
25 kwietnia 2016
0

 

Przed malowaniem ścian należy dokładnie przemyśleć jaki efekt chcemy uzyskać w danym pomieszczeniu. Z pomocą przychodzą sklepy, które oferują szeroką paletę kolorów. Ze specjalnych wzorników można samemu wybrać dowolny kolor farby do ścian oraz dzięki komputerowemu mieszalnikowi obejrzeć efekt połączenia kolorów ścian.

Jak ułatwić dobór farby do ścian za pomocą palety kolorów?

Wiele marketów budowlanych oraz specjalistycznych sklepów z farbami do ścian dysponuje komputerowymi mieszalnikami dzięki czemu dobór koloru może odbyć się już w sklepie. Klient przegląda paletę barw i wybiera nazwę oraz numer koloru a pracownik przygotowuje w mieszalniku farbę o identycznej barwie. Na stronach wielu producentów farb do ścian umieszczone są programy do malowania wirtualnych domów dzięki czemu można sprawdzić jak dane łączenie kolorów farb będzie wyglądało po malowaniu.

Jak wybrać odpowiednią farbę?

Należy pamiętać, że kolory z wzornika jak i również kolory z komputera mogą nieco odbiegać od tego, jak będzie wyglądać końcowy efekt po pomalowaniu ścian. Należy wybierać nieco jaśniejsze barwy niż te, które ostatecznie zdecydujemy się wybrać, ponieważ obraz z komputera może nieco przekłamywać odcień farby, ponieważ nie uwzględnia on oświetlenia, w jakim będzie oglądana ściana wewnętrzna lub elewacja. Przy doborze farb do ścian z wzornika należy kupić farbę o ton jaśniejszą od tej, która nam się podoba, ponieważ to co widzimy na jednym albo kilku centymetrach kwadratowych, może zupełnie inaczej wyglądać na dużej powierzchni.

Zobacz również  Prace remontowe, które możesz zrobić sam

Istnieje również opcja zakupu małej próbki farby w tubkach oraz sprawdzenie, jak wybrany kolor będzie prezentował się na większej powierzchni. Dokonując łączenia kolorów farb należy uwzględnić wpływ różnych czynników tj. zdolność ścian do odbijania światła, jakość i ilość światła, wielkość malowanej powierzchni, rodzaj farby i kolor pobliskich ścian. Właśnie dlatego dobór kolorów do pokoju ma tak duże znaczenie i trudno jest wybrać właściwą barwę tylko na podstawie małej próbki koloru.

Jakie informacje należy brać pod uwagę przy doborze farb do ścian?

Ważnym aspektem przy doborze farb o ścian są informacje zawarte na puszcze z farbą. Pierwszą z nich jest zużycie farby. Jest to informacja o tym, ile litrów farby użyjemy na pomalowanie            1m2 powierzchni dla jednej warstwy. Zużycie może być różne w zależności od tego jakie podłoże będzie malowane. Na podłoża chłonne o grubej fakturze zużyjemy więcej farby.

Kolejną ważną informacją jest czas schnięcia farby, który jest podawany w godzinach. Zazwyczaj producent podaje dwie informacje. Pierwsza mówi, po jakim czasie można nakładać kolejną warstwę natomiast druga, kiedy powłoka malarska osiągnie pełną wytrzymałość.

Trzecią istotną informacją jest ilość warstwy farby, która określa ile razy musimy dany element pomalować, aby powłoka spełniała właściwie swoją funkcję. Na opakowaniach podawana jest także informacja odnośnie lepkości farby, co ma znaczenie, jeśli chcemy użyć do malowania pistoletu natryskowego.

Zobacz również  Co to jest lakier wodny?