Jaki rodzaj okapu najlepiej wybrać do kuchni?
15 sierpnia 2022
0

Okap kuchenny to niezbędny element wyposażenia kuchni. Do jego najważniejszych zadań należy pochłanianie i neutralizowanie niepożądanych zapachów, wydzielanych podczas gotowania, ale też zabezpieczanie pozostałych sprzętów i mebli przed osadzaniem się na nich wilgoci i tłuszczu. Okapy kuchenne doczekały się aż sześciu swoich podstawowych odmian. Każda z nich oferuje coś innego.

Okapy przyścienne

Wybierane zdecydowanie najczęściej, co wynika na pewno z ich uniwersalnej konstrukcji, pozwalającej im zagościć w dosłownie każdej kuchni. One również mogą jednak zostać podzielone na kilka kolejnych grup produktów, na podstawie chociażby swojego kształtu. Okapy przyścienne mają prostokątną, okrągłą albo skośną formę. Za standardową ich odmianę uznaje się jednak tą o kształcie imitującym odwróconą literę T.

Okapy sufitowe

Bardzo ciekawa propozycja, znakomicie odnajdująca się w tych mniejszych i ciaśniejszych pomieszczeniach, w których umieszczenie klasycznego okapu ściennego wiązałoby się z utratą przestronności i obniżeniem funkcjonalności wnętrza. Okap sufitowy umieszczany jest bezpośrednio w specjalnie podwieszonym i przeznaczonym do tego celu suficie. Wygląda bardzo efektownie. Doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz. Ponadto może wejść w rolę uzupełniającej lampy i wspomóc oświetlenie kuchni.

Okapy wyspowe

Do tych nowocześniejszych okapów kuchennych śmiało można też zaliczyć okapy wyspowe. Wysoką popularność zapewnia im ich świetna wydajność oraz nietypowa konstrukcja odpowiadająca za ich nowatorski, często też designerski wygląd. Okapy wyspowe występują w różnych wariantach stylistycznych. Najwięcej wśród nich jest tych prostych i nowoczesnych, odznaczających się geometrycznymi formami, jednakże okap wyspowy ciekawą alternatywną propozycją będą też okapy wyspowe w stylu retro (inaczej nazywanym rustykalnym).

Zobacz również  Jakie kolory wybrać do pokoju dziecka

Okapy pod zabudowę

Okapy kuchenne przeznaczone pod zabudowę można zastosować jedynie w nowo tworzonych kuchniach, albowiem wymagają one uwzględnienia ich w ogólnym planie pomieszczenia i połączenia ich z zestawem mebli kuchennych. Polecane są głównie niewielkim pomieszczeniom. Spośród wszystkich okapów zajmują zdecydowanie najmniej miejsca.

Okapy blatowe

Pod względem funkcjonalności mogą przypominać okapy pod zabudowę, albowiem podobnie jak i one nie tworzą jakichś wielkogabarytowych konstrukcji, albowiem przyjmują formę cienkiej i ledwo co widocznej listwy, umieszczanej na samym blacie. Blatowe okapy cechują się nowoczesnym sposobem działania. Obsługuje się je zwykle dotykowo lub ewentualnie przy użyciu dołączonego do nich pilota. Minusem jest tu na pewno cena. Te nowatorskie konstrukcje potrafią jednak sporo kosztować i dlatego są wybierane przez nielicznych.

Okapy narożne

Na sam koniec zostały jeszcze do omówienia narożne okapy kuchenne. Jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają się one jedynie tym, że są przeznaczone do montowania ich w rogach pomieszczeń. Nie są to szczególnie często wybierane produkty, aczkolwiek w niektórych miejscach na pewno znajdą dla siebie dobre zastosowanie.

Dodaj komentarz