Lakierowanie podłogi drewnianej
31 marca 2016
0

Urządzając mieszkanie czy dom, chcemy, aby było w nim przytulnie i ciepło. Wybierając drewnianą podłogę, chcemy poczuć pod stopami ciepłe w dotyku naturalne drewno. Aby cieszyć się taką podłogą przez długie lata, trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć. Lakierownie podłogi drewnianej to zabezpieczenie jej impregnatem, aby uodpornić drewno na działanie brudu i wilgoci.

Jaki wybrać lakier?

Podłogi drewniane, które narażone są na ścieranie powinno się zabezpieczyć twardą i odporną powłoką lakierniczą. Z uwagi na to, że podłogi drewniane zajmują duże powierzchnie, powinniśmy wybrać lakier nie zawierający substancji toksycznych, hipoalergiczny oraz niewydzielający silnego zapachu. Dawniej popularne były powłoki z dwuskładnikowych lakierów epoksydowych. Dzisiaj najpopularniejsze stały się lakiery rozcieńczalnikowe (poliuretanowe) oraz wodorozcieńczalne (poliuretanowo-akrylowe). Lakiery rozcieńczalnikowe są bardzo trwałe, a ich mankamentem jest nieprzyjemny zapach, który jednak znika po kilku dniach wietrzenia. Lakiery wodorozcieńczalne są w zasadzie bezwonne, a tworzona przez nie powłoka jest elastyczna i nie pęka.

Lakierowanie drewnianej podłogi
Lakierowanie drewnianej podłogi

Czy trzeba przygotować podłoże?

Aby polakierować drewnianą podłogę należy ją odpowiednio przygotować. Jeśli jest to świeże drewno wystarczy je wyszlifować, tak by powierzchnia była równa, odkurzyć i wgłębienia wyrównać szpachlą do drewna w dobranym kolorze. Lakier można nakładać bezpośrednio na tak przygotowane podłoże. Jeśli podłogę odnawiamy, stary lakier musi być zeszlifowany drobnym papierem ściernym. Poleca się również w miejscu gdzie lakier wytarty jest do drewna trzeba przemalować je lakierem izolującym. Jeśli podłoga jest bardzo zniszczona najlepiej poddać ja cyklinowaniu. Jeśli producent lakieru zaleca, przed lakierowaniem surowe drewno należy pomalować tzw. Podkładem caponowym.

Zobacz również  Najpopularniejsze techniki malarskie

Lakierowanie

Kiedy już przygotujemy powierzchnie możemy przystąpić do malowania pierwszej warstwy lakieru. Przyda się do tego miękki pędzel, wałek z krótkim włosem lub specjalne zgarniaczki. Lakier należy nakładać dość obficie. Kiedy lakierujemy surowe drewno konieczne będzie położenie przynajmniej dwóch warstw. Kiedy dokonujemy renowacji, a podłoże nie jest zbyt zniszczone, można zastosować tylko jedną warstwę lakieru. Po nałożeniu pierwszej warstwy podłogę można przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym. Po około 12-24 godzinach podłoga będzie gotowa do użytku. Należy jednak pamiętać, że pełna wytrzymałość powierzchnia osiąga po siedmiu dniach.

Drewno ma niepowtarzalny urok, wygląd i strukturę, ale żebyśmy mogli długo z niego korzystać trzeba je dobrze zabezpieczyć. Lakierowanie drewnianej podłogi jest najlepszym na to sposobem. Nie jest to zadanie łatwe, ale można spróbować zrobić to samodzielnie.