Jaki impregnat do drewna wybrać?
18 sierpnia 2016
0

Drewno to jeden z najczęściej stosowanych materiałów. Od wieków wykorzystuje się je do budowy i wykańczania domów, gdyż jest materiałem przyjaznym, ekologicznym i pięknym. Jeśli chcemy, by długo wyglądało pięknie, musimy użyć impregnatów, które przedłużą jego żywotność i zabezpieczą je przed niszczeniem przez owady.

Co szkodzi drewnu?

Drewno jest odporne na działanie wody, ale gdy przez dłuższy czas jest poddawane zawilgoceniu, a wody nie może odprowadzić, staje się pożywką dla mikroorganizmów. Ten naturalny materiał jest atakowany przez grzyby i pleśnie, które niszczą jego strukturę i są szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Zabezpieczeniem przed szkodliwą wilgocią są impregnaty do drewna.

Rodzaje impregnatów do drewna

Przed wilgocią chronią preparaty wodochronne. Drewno atakują również owady, które składają w nim jaja, z których wylęgają się larwy. Zabezpieczeniem są impregnaty ochrony biologicznej, które zabezpieczają również przed grzybami, pleśniami, a także glonami i porostami. Zwróćmy uwagę na to, jakie organizmy niszczy ten preparat. Drewno należy też chronić przed ogniem za pomocą ogniochronnych preparatów chemicznych, które chronią przed zapaleniem się drewna, a ewentualny pożar nie rozprzestrzenianie się tak szybko. Dobierając impregnaty trzeba uwzględniać przewidywane warunki użytkowania elementów drewnianych, stopień ich zagrożenia porażeniem i pożądany wygląd. Kupując impregnaty, musimy pamiętać, że istnieją preparaty przeznaczone do stosowania wyłącznie na zewnątrz oraz dopuszczone do zabezpieczania drewna we wnętrzach mieszkalnych.

Zobacz również  Kleje termotopliwe EVA - zastosowanie

Jak przygotować drewno do impregnacji?

Aby działanie impregnatów było skuteczne, muszą one głęboko wniknąć w strukturę drewna. Dzieje się to tylko wtedy, gdy jest suche. Drewno można poddawać impregnacji wtedy, gdy jego wilgotność nie będzie większa niż osiemnaście procent. Mokre drewno nie wchłonie preparatu, a jego działanie nie będzie skuteczne. Impregnaty należy nakładać dopiero po ostatecznym pocięciu i ostruganiu materiału. Powierzchnia drewna przeznaczonego do impregnacji barwiącej powinna być ostatecznie wygładzona, po nałożeniu preparatu nie powinno się jej już szlifować. Pamiętajmy również o tym, by powierzchnie elementów drewnianych dokładnie oczyścić i odtłuścić. Preparat zabezpieczający wsiąknie bez przeszkód tylko w czysty, osuszony materiał. Do odtłuszczenia można użyć rozpuszczalnika. W czasie nakładania impregnatów trzeba nałożyć ubranie robocze i ochronne rękawice. Kupujmy środki do impregnacji drewna posiadające atest PZH.

Drewno jest naturalnie pięknie i ma w sobie urok, który sprawia, że z przyjemnością się nim otaczamy. Jeśli chcemy, by długo wyglądało pięknie, stosujmy impregnaty, które zabezpieczą je przed niszczeniem.