Jaki impregnat do drewna wybrać?
18 sierpnia 2016
0

Drewno to jeden z najczęściej stosowanych materiałów. Od wieków wykorzystuje się je do budowy i wykańczania domów, gdyż jest materiałem przyjaznym, ekologicznym i pięknym. Jeśli chcemy, by długo wyglądało pięknie, musimy użyć impregnatów, które przedłużą jego żywotność i zabezpieczą je przed niszczeniem przez owady.

Co szkodzi drewnu?

Drewno jest odporne na działanie wody, ale gdy przez dłuższy czas jest poddawane zawilgoceniu, a wody nie może odprowadzić, staje się pożywką dla mikroorganizmów. Ten naturalny materiał jest atakowany przez grzyby i pleśnie, które niszczą jego strukturę i są szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Zabezpieczeniem przed szkodliwą wilgocią są impregnaty do drewna.

Rodzaje impregnatów do drewna

Przed wilgocią chronią preparaty wodochronne. Drewno atakują również owady, które składają w nim jaja, z których wylęgają się larwy. Zabezpieczeniem są impregnaty ochrony biologicznej, które zabezpieczają również przed grzybami, pleśniami, a także glonami i porostami. Zwróćmy uwagę na to, jakie organizmy niszczy ten preparat. Drewno należy też chronić przed ogniem za pomocą ogniochronnych preparatów chemicznych, które chronią przed zapaleniem się drewna, a ewentualny pożar nie rozprzestrzenianie się tak szybko. Dobierając impregnaty trzeba uwzględniać przewidywane warunki użytkowania elementów drewnianych, stopień ich zagrożenia porażeniem i pożądany wygląd. Kupując impregnaty, musimy pamiętać, że istnieją preparaty przeznaczone do stosowania wyłącznie na zewnątrz oraz dopuszczone do zabezpieczania drewna we wnętrzach mieszkalnych.

Zobacz również  Powody, dla których warto mieć kompresor olejowy w garażu

Jak przygotować drewno do impregnacji?

Aby działanie impregnatów było skuteczne, muszą one głęboko wniknąć w strukturę drewna. Dzieje się to tylko wtedy, gdy jest suche. Drewno można poddawać impregnacji wtedy, gdy jego wilgotność nie będzie większa niż osiemnaście procent. Mokre drewno nie wchłonie preparatu, a jego działanie nie będzie skuteczne. Impregnaty należy nakładać dopiero po ostatecznym pocięciu i ostruganiu materiału. Powierzchnia drewna przeznaczonego do impregnacji barwiącej powinna być ostatecznie wygładzona, po nałożeniu preparatu nie powinno się jej już szlifować. Pamiętajmy również o tym, by powierzchnie elementów drewnianych dokładnie oczyścić i odtłuścić. Preparat zabezpieczający wsiąknie bez przeszkód tylko w czysty, osuszony materiał. Do odtłuszczenia można użyć rozpuszczalnika. W czasie nakładania impregnatów trzeba nałożyć ubranie robocze i ochronne rękawice. Kupujmy środki do impregnacji drewna posiadające atest PZH.

Drewno jest naturalnie pięknie i ma w sobie urok, który sprawia, że z przyjemnością się nim otaczamy. Jeśli chcemy, by długo wyglądało pięknie, stosujmy impregnaty, które zabezpieczą je przed niszczeniem.