Wybierz odpowiedni odcień farby
10 września 2016
0

Dobór kolorów we wnętrzu nie jest łatwą sprawą. Przede wszystkim musimy wiedzieć, co nam się podoba i jaki styl chcemy stworzyć. Ponadto, ważne jest, ile światła jest w pokoju oraz jakie jest jego przeznaczanie. Paleta kolorów jest tak duża, że na pewno znajdziemy coś odpowiedniego. Który odcień farby będzie odpowiedni?

Jak powinno się wybierać odpowiednią barwę z palety kolorów?

Wybierając odpowiedni kolor do wnętrza przede wszystkim powinniśmy kierować się naszymi preferencjami. Wybierzmy to, co nam się podoba, bo to my mamy czuć się we wnętrzu komfortowo. Zwróćmy też uwagę na to, jak dany kolor wpływa na nasze samopoczucie. Podstawowy i często wybierany z palety kolorów biały tworzy we wnętrzu iluzję przestronności i czystości. Przynosi także odprężenie i łagodzi emocji. Poza tym, doskonale odbija światło i optycznie powiększa przestrzeń. Urodę takiego wnętrza podkreśli mała dawka czerni w połączeniu z kolorowymi dodatkami. Doskonałym tłem dla różnych barw z palety kolorów jest szary, ale zbyt duża ilość szarości we wnętrzu może działać przygnębiająco. Wrażenie lekkości, powietrza i relaksu dają odcienie niebieskiego, który koi nerwy. Jeśli potrzebujemy harmonii i spokoju, wybierzmy kolor zielony. Pasuje do pomieszczeń, w których chcemy odpocząć. Energii zaś doda nam kolor czerwony, jego niewielkie dawki dobrze wpływają na samopoczucie. Żółty rozweseli wnętrze, fiolet je ożywi, a brązowy, jako najbliższy naturze, tworzy atmosferę wygody i przytulności.

Zobacz również  Czym pomalować meble z drewna egzotycznego?

Wybieramy kolor farby

Paleta kolorów oferuje nam tak dużo barw, więc poszukując tej właściwej, musimy mieć jakiś klucz, który pomoże nam w znalezieniu tego, co jest najlepsze dla wnętrza naszego mieszkania. Po pierwsze, pamiętajmy, że przemalowanie mieszkania nie jest bardzo trudnym zadaniem, więc jeśli mamy ochotę na kolorystyczne szaleństwo, zróbmy to. Możemy połączyć dwa kolory. W pomieszczeniu na dłuższej ścianie na wprost od wejścia lepiej położyć neutralny kolor bazowy, a szaleństw kolorystycznych dokonywać na ścianach krótkich. Zwróćmy także uwagę na to, jak pada światło, gdyż barwa inaczej wygląda na ścianie przeciwległej do okna, a jeszcze inaczej w ciemnym kącie. Wybierając barwę z palety kolorów zwróćmy uwagę na to, że strona świata, na który wychodzą nasze okna, jest bardzo istotna. W pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na wschód wszystkie kolory będą wydawały się nam jaśniejsze i cieplejsze, więc możemy wybrać także barwy chłodne, a jeśli pokój jest po stronie północnej, lepiej zdecydować się na odcienie ciepłe.

Kilka zasad wyboru koloru farby

Wybierając kolor farby, zachowajmy umiar i nie łączmy za sobą więcej niż kilku odcieni. Wybierzmy spójną paletę kolorów, a na pewno nie popełnimy błędu. Jeśli nie ufamy swojemu gustowi, przejrzyjmy magazyny wnętrzarskie lub inspirujące zdjęcia w Internecie. Wzorując się na ładnym wnętrzu i dodając własne akcenty na pewno stworzymy ładną aranżację pokoju. Nie kierujmy się modą, nie podążajmy za trendami, a skupmy się na własnych potrzebach.

Zobacz również  Sypialnie w stylu glamour

Wybierając kolor farby, pamiętajmy, że neutralna baza zawsze jest najlepszym wyjściem, a dodatkowa barwa może się pojawić na małej ścianie, którą szybko pomalujemy. Ponadto, plakaty, poduszki, koce i inne elementy wystroju pozwolą nam wyczarować ładne i modne wnętrze.