Skuteczna konserwacja drewna olejem
26 kwietnia 2016
0

 

 

Olejowanie znane było już naszym przodkom. Po dziś dzień widzimy zresztą jak świetne dawało rezultaty na przykładzie dawnych podłóg, które zachowały się w zabytkowych pałacach i dworkach. Nasze tarasy i posadzki mogą być równie trwałe – kluczem do osiągnięcia sukcesu jest tutaj prawidłowa konserwacja drewna olejem.

Nie każdy olej skuteczny

Aby właściwie zabezpieczyć drewno przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i wilgocią, musimy najpierw kupić odpowiedni olej. Możemy wybierać spośród preparatów rozpuszczalnikowych, które rozpoznamy m.in. po intensywnym, drażniącym zapachu, oraz wodnych. Które z nich będą lepsze? To zależy od przedmiotu konserwacji. Jeżeli chcemy zabezpieczyć przed wilgocią posadzkę w kuchni, w której kilka razy dziennie spotyka się cała rodzina, a na podłodze często lądują resztki zupy, sosów i kawy, wybierzmy od razu olej rozpuszczalnikowy. Ma on silniejsze działanie, więc zdoła ochronić nawet drewno silnie eksploatowane i narażone na dużą wilgotność. Tego typu olej sprawdzi się również w przypadku zabezpieczenia tarasu, po którym latem chodzimy i szuramy krzesłami, zimą natomiast pokrywają go hałdy śniegu spadające z dachu domu.

Olej wodny będzie za to stanowił skuteczną ochronę dla bogato zdobionych mebli stojących w salonie lub drewnianych elementów eleganckiego parkanu. Sprawdzi się również w przypadku huśtawek, ławek i foteli ogrodowych.

Konserwacja drewna olejem

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by jak najdokładniej zabezpieczyć drewno przed niszczącymi je czynnikami? Gdy już dokonamy wyboru odpowiedniego preparatu, przeczytajmy dokładnie informację od producenta, na której znajdzie się sugestia dotycząca zalecanych narzędzi, niezbędnych do nanoszenia oleju oraz optymalnej liczby warstw. Sprawdźmy też, czy dany preparat jest rekomendowany dla interesującego nas gatunku drewna. Jeżeli naszym celem jest zabezpieczenie podłogi, w pierwszej kolejności przeszlifujmy ją i dokładnie oczyśćmy z kurzu oraz innych zabrudzeń. Warto też zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu, ponieważ olej łatwiej wnika w ciepłe drewno. Gdy położymy już pierwszą warstwę oleju, zaczekajmy z nanoszeniem kolejnej aż do całkowitego wyschnięcia. W ostatnim etapie konserwowania drewna warto wygładzić powierzchnię podłogi szlifierką z filcową nakładką, aby wyeliminować ryzyko powstania trudnych do usunięcia smug. Warto dodać, że nieco trudniejsze jest olejowanie starej podłogi, ponieważ w pierwszej kolejności będziemy musieli usunąć z niej wcześniej nałożone warstwy lakieru lub innego preparatu.

Zobacz również  Jak dbać o elewację?

Choć olejowanie może wydawać się skomplikowane i pracochłonne, to jednak jego efekt jest wart wszelkich starań. Piękny wygląd powierzchni przykuwającej wzrok matową głębią koloru, oraz świadomość uzyskania skutecznej ochrony drewna na wiele lat, z pewnością wynagrodzi nam czas poświęcony na konserwację drewna olejem.