Prace remontowe, które możesz zrobić sam
17 maja 2017
0

Odświeżenie wnętrza czy wymiana paneli pokojowych to zadania, które wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z czasochłonnym i wyczerpującym remontem. Tymczasem w rzeczywistości są to proste czynności, które przy odrobinie czasu i dobrych chęci można wykonać także samodzielnie. Wcale nie trzeba zatrudniać parkieciarza czy malarza pokojowego.

Proste, bieżące naprawy

Obecnie rynek specjalistów jest tak duży, że nie ma większego problemu ze znalezieniem hydraulika czy malarza pokojowego. Jednak koszt usług w wielu przypadkach bywa stosunkowo wysoki. Nie ma więc sensu prostych napraw zlecać fachowcom. Tak naprawdę w przypadku zepsutej baterii kranowej wystarczy mieć w domu odpowiedni klucz, a do naprawy odpływu czy spłuczki trzeba jedynie zaopatrzyć się w trochę kleju czy silikonu. Naprawa wcale nie jest skomplikowana i zbyt czasochłonna.

Wiele nowoczesnych urządzeń jest projektowanych w taki sposób, że ich złożenie i rozłożenie jest proste. Tak jest z bateriami wannowymi czy spłuczkami do toalety. Wymiana pływaka zajmuje maksymalnie kilka minut. Podobnie jest z zatkanym odpływem czy uszkodzoną słuchawką prysznicową. Nie można jedynie popaść w panikę. Kluczem do sukcesu jest zachowanie spokoju i zdiagnozowanie problemu. Dopiero kiedy samodzielne działanie nie zda egzaminu, można zadzwonić po fachowca.

Dziecko maluje

Jak samodzielnie malować wnętrza?

Okazuje się, że niezbyt skomplikowana jest również wymiana paneli na nowe czy odmalowanie wnętrza. Wcale nie trzeba przy tym dysponować dużym doświadczeniem. Zamiast wynajmować malarza pokojowego wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i przystąpić do samodzielnego malowania.

Zobacz również  Czy drewno musi się starzeć? Jak je odnowić?

Malowanie ścian zaczyna się od ich dokładnego mycia i czyszczenia. Niekiedy należy także zdrapać wierzchnią warstwę farby i nałożyć gładź gipsową. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a ewentualne błędy można szybko i łatwo poprawić. Kolejna czynność to gruntowanie i zabezpieczenie podłogi i mebli przed malowaniem. Nakładanie farby można zacząć po około 24 godzinach, kiedy podłoże wyschnie. Nie trzeba się przy tym obawiać o zacieki. W razie potrzeby malowanie można powtórzyć aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Tymczasem oszczędności są spore. Trzeba bowiem  jedynie zainwestować w farbę, pędzel oraz środek do gruntowania ścian. Tymczasem zatrudnienie malarza pokojowego często wiąże się z dużymi kosztami.

Również i montaż paneli nie należy do czynności bardzo skomplikowanych. Do pracy potrzebna jest tylko szlifierka kątowa z tarczą do drewna oraz podkłady wyrównujące. Obecnie dostępne na rynku panele działają na tzw. system klik, co pozwala na precyzyjny, szybki i wygodny montaż, nawet w przypadku dużych powierzchni.

Przede wszystkim się nie bać

Wiele osób decyduje się zatrudnić fachowców do prac, które z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Tymczasem nie ma co przepłacać i wolnej chwili prosty remont można zrobić samemu. Wprawdzie początki nigdy nie są łatwe, ale efekt końcowy może być naprawdę zadowalający. Trzeba jedynie nieco cierpliwości.