Poznaj rodzaje tynków cementowo-wapiennych Baumit
19 stycznia 2021
0

Tynki cementowo-wapienne to najpopularniejszy rodzaj wykończenia ścian wewnętrznych, stosowany dowolnie we wszystkich pomieszczeniach (również w tych, gdzie poziom wilgotności powietrza jest zdecydowanie wyższy) oraz jako podłoże do malowania lub tapetowania, bądź jako standardowy podkład pod płytki ceramiczne.

Jakość powierzchni przy dobrym wykonaniu z użyciem drobnoziarnistych zapraw nie odbiega w żaden sposób od tynków gipsowych, choć z reguły mają one wyższą cenę. Wadą tego typu tynków jest jego długi czas schnięcia, ponieważ wynosi on nawet 14 dni, natomiast zdecydowaną zaletą jest tutaj uniwersalność i możliwość zastosowania w pomieszczeniach wilgotnych.

Tynki cementowo-wapienne nakładane są z gotowej mieszanki, gwarantującej wysoką jakość krycia, jak i jej właściwości w konkretnych zastosowaniach. Tego typu tynki można aplikować ręcznie lub z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego, na podłoża o wilgotności maksymalnej 3%. Tynkowanie odbywa się w jednym lub dwóch cyklach technologicznych, w zależności od rodzaju podłoża – ceramika, beton.

Tynki cementowo-wapienne maszynowe

Prace tynkarskie wykonywane z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego oraz dedykowanych mu tynków maszynowych to przede wszystkim znaczna oszczędność czasu i pracy. Tynkowanie maszynowe jest kilka razy szybsze od standardowego tynkowania ręcznego. Ma to szczególne duże znaczenie w przypadku wykańczania sporej powierzchni. Obecnie jest to najbardziej popularna metoda wykańczania.

Tynki cementowo-wapienne Baumit

Paleta tynków cementowo-wapiennych firmy Baumit pozwala na dobór odpowiedniego produktu do rodzaju tynkowanego podłoża oraz oczekiwanych efektów:

Zobacz również  Czym się różni farba lateksowa od akrylowej?

Tynk cementowo-wapienny podstawowy

Standardową mieszanką tynkarską jest Baumit MPI 25, czyli tynk cementowo-wapienny z przeznaczeniem do wykonywania tynku zacieranego w różnego rodzaju pomieszczeniach wewnątrz budynków. Dużą zaletą produktu jest możliwość zastosowania go także w pomieszczeniach przemysłowych, czy na ścianach piwnic, kuchni, pralni, łazienek i innych pomieszczeń narażonych na dużą wilgoć otoczenia. Tynk Baumit MPI 25 jest suchą mieszanką powstałą na bazie wapna budowlanego, cementu, piasku oraz innych dodatków poprawiających jego obróbkę. Świetnie nadaje się on więc do aplikacji maszynowej za pomocą agregatu tynkarskiego.


Tynk cementowo-wapienny lekki

Baumit MPI 25 L to lekka wersja tynku cementowo-wapiennego Baumit MPI 25. Duża zawartość perlitu w tej suchej mieszance zapewnia wysoką wydajność tynku, która powoduje jego znacznie mniejsze zapotrzebowanie, oraz to, że tynk obrabia się w bardzo lekki sposób. Tynk Baumit MPI 25 L sprawdzi się w każdego rodzaju pomieszczeniach wewnętrznych, szczególnie o podwyższonej wilgotności. Tynk ten można stosować również w pomieszczeniach przemysłowych oraz na wszelkiego rodzaju materiały ścienne, jak cegły wypalane czy betonowe bloczki.


Tynk cementowo-wapienny gładki

Tynk Baumit MPI 25 Fine to uzupełnienie powyższej grupy tynków cementowo-wapiennych. Charakteryzuje się on drobnym uziarnieniem, wysoką plastycznością i dobrą przyczepnością, co zdecydowanie wpływa na bardzo prostą obróbkę oraz umożliwia wykonywanie zacieranych na gładko tynków wewnętrznych na sufitach i ścianach. Przeznaczony jest także do obróbki maszynowej. Tak jak poprzednie, przeznaczony jest do każdego rodzaju pomieszczeń, również do tych o wysokiej wilgotności.

Zobacz również  Zalety światła ciemnego i zimnego

Tynk cementowo-wapienny szybkowiążący

Jeżeli uważamy, że czas obróbki standardowych tynków cementowo-wapiennych jest zbyt długi, szczególnie, gdy chcemy postawić na szybkie przeprowadzenie remontu, warto sięgnąć po zdecydowanie szybsze rozwiązania. Czyli np. tynk Baumit MPI 30 Speed i tynk Baumit MPI 30 L Speed. Są to tynki cementowo-wapienne o szybkim czasie wiązania stosowane wewnątrz budynków. Wersja Baumit MPI 30 L Speed jest wersją lżejszą od standardowej. Aplikacje obu możemy wykonywać w każdy sposób, zarówno agregatem, gdy pomieszczenia są duże, jak i ręcznie. Tynki szybkowiążące mają podobne właściwości jak zaprezentowane standardowe, co oznacza, że są również plastyczne i odporne na wilgotne powietrze.


Tynk cementowo-wapienny do aplikacji maszynowej

Baumit LL 66 Plus to tynk dedykowany zarówno do prac na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Przeznaczony jest do aplikacji maszynowej. Polecany jest także do użycia w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Ten tynk maszynowy stosowany jest głównie jako tynk podkładowy i wierzchni o zwiększonej porowatości. Tynk Baumit MPI 15 Fine (MVR Uni Fine) to z kolei lekka i drobnoziarnista mieszanka tynkarska. Stosowana jest głównie do wykonywania tynków cementowo-wapiennych we wnętrzu budynków. Doskonale nadaje się do aplikacji ręcznej, jak i maszynowej z wykorzystaniem agregatu. Polecana jest szczególnie do ścian z betonu komórkowego oraz podłoży z innych mineralnych materiałów murowych o małej gęstości.