Podstawowe zalecenia przy malowaniu elewacji
2 czerwca 2017
0

Malowania ścian w domu podejmuje się wielu osób, które na co dzień nie są malarzami. Kiedy

konieczne jest malowanie elewacji, wolimy zatrudnić fachowców. Czy faktycznie jest to tak trudne zadanie, że sami nie damy mu rady? A może wystarczy dobrze się przygotować, by cieszyć się pięknie odnowionym ścianami zewnętrznymi domu.

Jak przygotować się do malowania elewacji?

Przed zakupem odpowiedniej farby lub tynku musimy ocenić stan podłoża oraz rodzaj powłoki, która jest na ścianie. Przed malowaniem trzeba znaleźć i usunąć przyczynę ewentualnych wad i uszkodzeń. Niewielkie rysy wystarczy pomalować farbami elewacyjnymi o dużej elastyczności. Szersze niż rysy tynkarskie są pęknięcia, czyli rysy w podłożu. Tego typu rysy trzeba delikatnie poszerzyć, dobrze oczyścić, zagruntować i wypełnić zaprawą wyrównującą. Musimy to zrobić z dużą ostrożnością, by ślady po naprawach nie były widoczne. Jeśli zauważymy rysy konstrukcyjne, koniecznie musimy się nimi zająć przed malowaniem elewacji. Najlepiej poprosić o pomoc specjalistów, którzy ocenią stan budynku. Rysy najprawdopodobniej są konsekwencją osiadania budynku i nie da się ich zahamować, a przyczynę ich występowania trzeba usunąć. Osypujący się tynk trzeba pokryć preparatami gruntującymi, które wzmacniają powierzchniowo. Naloty związane z występowaniem mikroorganizmów (pleśnie, agi i mchy) usuwamy przy użyciu gotowych preparatów zwanych biocydami.

Zobacz również  Czy warto wynająć malarza certyfikowanego

Jaka farba jest potrzebna do malowania elewacji?

Do malowania elewacji będziemy potrzebować wielu narzędzi, ale najważniejsza jest farba. Najpopularniejszymi farbami elewacyjnymi są farby akrylowe i silikonowe, którymi możemy malować podłoże organiczne i mineralne. Farby akrylowe mają niską paroprzepuszczalność, ale dobrze chronią cokoły i podmurówki przed wpływem wilgoci. Farby silikonowe zaś zabezpieczają przed wnikaniem wody i mają dobrą paroprzepuszczalność. Niektóre z tych farb mają także zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że w czasie deszczu spływające krople wiążą brud, który się zmywa.
W sklepach znajdziemy także farby cementowe, wapienne i silikatowe, które można nakładać na czyste tynki mineralne. Farby te są odporne na działanie mikroorganizmów i nie zatrzymują pochłoniętej przez ścianę wilgoci, gdyż są paroprzepuszczalne.

Jak malować elewację?

Malowanie elewacji najlepiej zaplanować na ciepły i słoneczny dzień. Odpowiednia temperatura powietrza jest bardzo ważna – gdy będzie za zimno, tynk nie wyschnie, a w czasie upałów wyschnie zbyt szybko i powstaną nierówności. Pamiętajmy, by otoczenie domu zabezpieczyć przed zachlapaniem. Zadbajmy o to, by na czas remontu omijali nas goście, a zwierzęta siedziały w domu. Zanim zabierzemy się za malowanie, skompletujmy odpowiednie narzędzia, czyli: szczotkę do oczyszczenia elewacji, pędzel ławkowiec do gruntowania ścian, wałek z wymiennymi rolkami
i wysięgnikiem teleskopowym, a także wiadra z kratką do odsączania nadmiaru farby z wałka. Nie zapomnijmy także o rusztowaniu lub drabinie.

Zobacz również  Musisz użyć kleju na gorąco? Sprawdź, co ci się przyda.

Malowanie elewacji nie jest łatwe, ale jeśli dobrze je zaplanujemy i wykonamy starannie, na pewno nam się uda i odnowimy elewację.