Najpopularniejsze narzędzia malarskie
7 grudnia 2016
0

Większość z nas wie, że do malowania potrzebna jest farba i pędzel, a czasami przydaje się wałek. Zgłębiamy ten problem dopiero wtedy, gdy planujemy samodzielne malowanie. Pamiętajmy, że odpowiednie narzędzia to połowa sukcesu, więc kupmy dobrej jakości pędzle, wałki i taśmy malarskie.

Jakie narzędzia są potrzebne?

Zanim pojedziemy do sklepu po potrzebne narzędzia, przyjrzyjmy się ścianie, by wiedzieć, jaka jest jej faktura, powierzchnia i poziom naświetlenia. Rodzaj wałka ma wpływ na to, jak będzie wyglądała pokryta farbą powierzchnia. Jeśli źle go dobierzemy, powłoka będzie miała nieestetyczne wybrzuszenia i zacieki. Wygodne narzędzia to takie, które dobrze leżą w dłoni i nie powodują powstawania odcisków. Nie jest to przesada, gdyż źle dobrany i niewygodny pędzel może uciskać, co zamieni malowanie w przysłowiową walkę o przetrwanie. Za mały pędzel sprawi, że malowanie nas wykończy, a zbyt dużym nie pomalujemy detali. Poza wałkiem i pędzlem, potrzebne są także taśmy malarskie, a także kuwety, wiadra i kratki malarskie.

Jaki wałek malarski wybrać?

Podstawowym kryterium doboru wałka jest jego szerokość, którą wybieramy w zależności od tego, jak dużą powierzchnię chcemy malować. Jeśli są to ściany, podłogi, sufity czy płoty z szerokich desek, wybierzmy wałek w rozmiarze od 12 do 25 centymetrów. Wąski wałek (szerokość od 5 do 12 cm) przyda się do malowania ram okien, wnęk drzwiowych i okiennych, a także do wąskich desek. Wąskim wałkiem pomalujemy także narożniki i zakamarki. Ważne jest także poszycie wałka.

Zobacz również  Najlepsze sposoby na wykorzystanie listw LED

Wałek z krótkim runem przyda się do malowania ścian wykończonych gładzią gipsową, a dla ścian strukturalnych wybierzmy dłuższe runo. Najbardziej popularne są wałki z włókien syntetycznych, poliakrylowych, dobre do prac z farbami wodorozcieńczalnymi. Na rynku występują także wałki z mikrofazy, floku, weluru czy gąbki. Warto kupić wałek w zestawie z rączką i plastikową kuwetą na farbę oraz dobrej jakości teleskopowym kijem.

Wybieramy pędzel malarski!

Pędzle są wypierane przez wałki, ale są niezastąpione podczas precyzyjnego malowania. Przydają się do wykańczania krawędzi, miejsc przy włącznikach i gniazdkach, czy też kątów i trudno dostępnych miejsc. Musimy je kupić jeśli chcemy odnowić kaloryfer czy płot, których nie uda się dobrze pomalować wałkiem. Rozmiar pędzla także powinien zależeć od powierzchni sufitu czy ściany. Kupmy pędzel renomowanej firmy, z dobrej jakości włosiem i ergonomiczną rączką. Jeśli musimy malować drobne elementy, wybierzmy jak najmniejszy pędzel. W sklepach znajdziemy także pędzle skośne, które przydają się, gdy za pomocą farby musimy „odciąć” od siebie poszczególne płaszczyzny.

Która taśma będzie najlepsza?

Przed malowaniem musimy dobrze zabezpieczyć pomieszczenie przed ewentualnym pochlapaniem. Meble i podłogi trzeba ochronić za pomocą folii malarskiej, którą również przykleimy mocną taśmą. Dobra taśma świetnie trzyma, ale, gdy przykleimy ją na ścianę, nie odchodzi z farbą.

Nawet amatorskie malowanie wymaga nabycie odpowiednich narzędzi, które ułatwią prace. Dobra farba, szczere chęci i świetny pędzel na pewno sprawią, że remont będzie udany.

Zobacz również  Na co zwrócić uwagę, kupując szafkę RTV