Na co zwrócić uwagę wybierając meble do kuchni
15 grudnia 2017
0

Dziś kuchnia – sprzęty i meble kuchenne to niemały wydatek. Nie zmieniamy ich często, dlatego ich wybór musi być dobrze przemyślany. To miejsce, gdzie spędza się mnóstwo czasu i w którym… kończą się wszystkie imprezy, dlatego warto poświęci tej kwestii więcej czasu. Na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając meble do kuchni?

Styl i wielkość

Na szczegółowe pomiary, wybór zamknięć i uchwytów przyjdzie jeszcze pora. Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć, jest to, czy decydujemy się na meble produkowane seryjnie, modułowe, czy robione na wymiar. Być może nie ma potrzeby projektowania indywidualnego, a standardowe szafki i blaty da się dopasować do naszego wnętrza.

Kolejna decyzja, ta tuż przed wyborem stylu mebli, dotyczy ich wielkości. Zwróć uwagę na to, jakim wnętrzem dysponujesz – w niewielkim pomieszczeniu głębokie, wielkie kredensy z rzeźbionego drewna będą po prostu przesadą, a z kolei w ogromnym domu z kilkudziesięciometrową kuchnią płaskie szafeczki będą wyglądać śmiesznie.

Teraz warto pomyśleć o stylu. Do wyboru mamy nowoczesne, minimalistyczne, płaskie fronty. Na drugim biegunie są bogato zdobione rustykalne rozwiązania, a po drodze jest jeszcze cała gama rozwiązań. Nie zapomnij, że meble do kuchni to także stół, krzesła (a jeśli nie do kuchni, to do jadalni, która z kuchnią sąsiaduje) i będą one łączyć to pomieszczenie z resztą domu. Jeśli więc masz pokój z aneksem kuchennym i pokój jest urządzony nowocześnie, to kuchnia jak po babci nie będzie wcale pasować.

Zobacz również  Bezdotykowe rozwiązania higieniczne - innowacyjne produkty marki Tork, które zapewniają wygodę i ochronę przed zakażeniami

Jakość i materiały

Z pewnością marzeniem każdej pani domu albo sprawnego kucharza są piękne, ręcznie robione meble z litego drewna – faktycznie, jest to najszlachetniejszy materiał, jednak zapora, oprócz wysokiej ceny, jest ich pielęgnacja. Dlatego też najpopularniejszym dziś rozwiązaniem są płyty MDF lub wiórowe pokryte fornirem, laminatem, folią lub lakierem. Czasem na korpusy mebli stosuje się mniej szlachetne materiały (jak choćby płyty wiórowe), natomiast fronty wykonuje się z płyt drewnopochodnych.

Warto tu zwrócić uwagę, że płyta wiórowa ma dużo mniejszą odporność na wilgoć niż płyta MDF – i to ona jest zazwyczaj lepszym wyborem. Można też wybierać wśród całego mnóstwa laminatów i lakierów, które nadadzą naszej kuchni wymarzony wygląd. Tym bardziej, że dziś modne są kuchnie lakierowane, ekstremalnie błyszczące i jednolite, dlatego taki wybór będzie mocno uzasadniony.
Wybór dziś jest naprawdę ogromny i w salonie kuchni można dostać zawrotów głowy od nadmiaru, dlatego warto najpierw dobrze przemyśleć jakie mamy wnętrze, budżet i co nam się podoba, a następnie poradzić się specjalisty w salonie kuchni. On pomoże przejść przez labirynt możliwości.