Dom i wnętrze
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki?
23 kwietnia 2019
0

Wiertarka to jedno z narzędzi, których nie może zabraknąć w domowym warsztacie. Urządzenie przydaje się podczas remontu, prac dekoracyjno-wykończeniowych, majsterkowania czy prac na zewnątrz domu. Stojąc przed sklepowym regałem z wiertarkami warto przeanalizować dane techniczne urządzeń i wybrać takie, która będzie nam służyć przez lata.

Jakie możliwości mają wiertarki?

Wiertarki to uniwersalne narzędzia, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Aby praca wiertarką była nie tylko przyjemna, ale i efektywna, warto poznać jej podstawowe typy, co pozwoli wybrać sprzęt, który spełni nasze oczekiwania. Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, jak często i przy jakich zadaniach będziemy z niego korzystali. Profesjonalista używający wiertarki do ciężkich prac przez kilka godzin każdego dnia, potrzebuje zupełnie innego sprzętu niż majsterkowicz. Wiertarki do domowego użytku są tańsze, prostsze w obsłudze i bardziej wszechstronne. Do drobnych prac domowych wystarczy urządzenie o mocy około 500 W. Jeśli jednak pracujemy wiertarką często, np. podczas remontu lub prac warsztatowych, powinniśmy rozważyć zakup zaawansowanego modelu o większej mocy.

W sklepie z wiertarkami. Jak wybrać najlepsze urządzenie?

Przy wyborze sprzętu zwróćmy uwagę na kilka cech urządzenia. Bardzo ważna jest jakość wykonania i spasowania poszczególnych części oraz długość przewodu zasilającego. Zapytajmy sprzedawcę o rodzaj i materiał, z którego wykonane są łożyska i przekładnie, czyli elementy, które mają znaczny wpływ na trwałość urządzenia oraz komfort pracy. Przekładnie w wiertarkach powinny być zrobione z dobrej gatunkowo stali, by działały długo i sprawnie. Narzędzia powinny mieć możliwość regulacji kierunku i prędkości obrotów. Możemy wybrać wiertarkę z uchwytem kluczykowym lub szybkomocującym.

Zobacz również  Rodzaje farb do wnętrz

Wiertarki z udarem czy bez? Co jest lepsze?

Większość wiertarek dostępnych dziś na rynku wyposażono w funkcję udaru, która przydaje się, gdy chcemy wiercić w materiałach twardych, ale kruszących się, np. betonie lub cegle. Udar jest to montowany w narzędziach system, który służy do wytwarzania serii rytmicznych uderzeń. Najpopularniejsze wiertarki udarowe wyposażone są zwykle w tzw. udar mechaniczny zębatkowy, co oznacza, że na wrzecionie umieszczone są pierścienie, które na powierzchni mają ponacinane specjalne stożkowo-poprzeczne występy. Po załączeniu udaru, wprawione w ruch obrotowy pierścienie trą o siebie, ślizgając się na występach. Wiertarki udarowe są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy potrzebują uniwersalnego narzędzia. W zależności od potrzeb udar można włączyć lub wyłączyć.

Jakie akcesoria do wiertarek trzeba kupić?

Chcąc wykorzystywać możliwości, jakie dają wiertarki, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Do wiercenia niezbędne będą wiertła, a ich typ dobiera się do rodzaju materiału, z którym pracujemy. Do betonu, kamienia, cegły czy innych tego typu surowców używamy tzw. wierteł widiowych z ostrzem wykonanym z węglika spiekanego. Do drewna możemy użyć wierteł krętych, łopatkowych, puszkowych czy specjalnych otwornic.

Wybierajmy wiertarki znanych i renomowanych firm, co jest gwarancją ich niezawodności. Szukając modelu odpowiedniego do naszych potrzeb poprośmy o pomoc sprzedawcę.

Dodaj komentarz