Musisz użyć kleju na gorąco? Sprawdź, co ci się przyda.
2 lipca 2021
0

Możliwość spajania tworzyw nie była nigdy tak prosta, jak dziś, a to wszystko za sprawą klejów na gorąco. Pozwalają one na używanie dużo trwalszych i silniejszych substancji, które naturalnie występują w postaci stałej, a dopiero po podgrzaniu nadają się do aplikacji na materiały wymagające połączenia. Jednak nic z tego nie będzie możliwe bez odpowiedniego sprzętu. Co będzie potrzebne?

Pistolet do kleju – jak go dobrać?

Podstawowym urządzeniem, które umożliwi łatwe, szybkie i wygodne podgrzewanie kleju, który później będzie mógł być zaaplikowany, jest pistolet do klejenia na gorąco. Jednak nie można po prostu iść do sklepu i wybrać jakiekolwiek urządzenie tego rodzaju. Warto przed zakupem zastanowić się nad kilkoma aspektami.
Pistolet działa na zasadzie podgrzewania kleju, który montuje się w nim w postaci sztyftów. Po podgrzaniu możliwe jest precyzyjnie klejenie różnych powierzchni. Wystarczy do zasobnika włożyć laskę specyfiku, a po chwili płynna masa będzie mogła zostać zaaplikowana w dowolne miejsce. Można spotkać się z przeróżnymi średnicami, do których trzeba odpowiednio dobierać sztyfty z klejem.
Na początku warto zastanowić się nad mocą urządzenia. Do drobnych prac wystarczy pistolet o mocy 30 W, który pozwoli na stopienie większości klejów do domowego użytku. Oczywiście istnieją też sprzęty o mocy nawet 1000 W, które jednak używa się głównie w przemyśle – pozwalają bardzo szybko rozgrzać duże ilości klejów.
Następnie trzeba pomyśleć o zasilaniu. Najlepszą opcją do rzadkiego, niezbyt intensywnego użytkowania, są pistolety akumulatorowe, które pozwolą na bezprzewodową pracę. Zwykle każdy model może i tak pracować na zasilaniu, gdyby jednak klejenie wymagało większej ilości czasu i energii.
Ważne, aby pistolet było łatwo utrzymać, więc warto wybierać urządzenia o wygodnym i ergonomicznym ukształtowaniu.

Zobacz również  Czy warto wynająć malarza certyfikowanego

Kleje do pistoletów – jak się różnią?

Pistolet jest kluczowy, ale nic nie zostanie zrobione bez odpowiedniego specyfiku. Kleje różnią się od siebie przede wszystkim przeznaczeniem. Łączy się to również z temperaturą topnienia. Warto poznać różne typy, aby wiedzieć, który z nich będzie najlepszy w danej sytuacji.
Jakie kleje najczęściej można spotkać?
• Kleje do drewna i tektury – jak sama nazwa wskazuje, będą idealne do wszelkiego rodzaju drewna, jak i materiałów tekturowych. Charakteryzują się dość niską temperaturą topnienia, więc szybko można zabrać się do pracy.
• Kleje do ceramiki – oprócz wynikającego z nazwy przeznaczenia, sprawdzą się one też świetnie przy klejeniu różnego rodzaju tworzyw szklanych. Dają radę też z innymi materiałami, jak kable i skóry, jednak nie będzie to bardzo trwałe spoiwo.
• Kleje do metalu – wymagają bardzo wysokiej temperatury, więc lepiej wybierać pistolety o dużej mocy.
• Kleje uniwersalne – nazwa jest dość myląca, niestety. Nie skleją wszystkiego, a to, co im się uda, zazwyczaj nie jest zbyt trwale złączone. Nie ma sensu ich używać, gdyż specyfiki przeznaczone do danego materiału będą po prostu o wiele lepsze.

Dodaj komentarz