Meble ogrodowe drewniane, czym pomalować?
9 maja 2016
0

Drewniane meble ogrodowe są wystawione na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych nie tylko podczas sezonu, ale często również poza nim. Trzeba je przed tym odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że posłużą nam naprawdę długo. Czym pomalować drewniane meble ogrodowe?

Jakie produkty stosuje się do malowania

mebli ogrodowych?

Wybór konkretnego produktu zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć. W przypadku, gdy zależy nam na: utrzymaniu naturalnego wyglądu drewna – najlepiej użyć specjalnego oleju do impregnacji, który nie tylko podkreśla, ale także pogłębia naturalny rysunek i barwę drewna, uzyskaniu powierzchni z połyskiem – doskonale sprawdzają się wówczas specjalne półprzezroczyste lakierobejce, które zapewniają ochronę drewna i pełnią funkcje dekoracyjne, uzyskaniu powierzchni matowej – w tym celu stosuje się odpowiednie impregnaty, które wnikają w głąb drewna i zabezpieczają je przed uszkodzeniami, a dodatkowo tworzą matową powłokę ochronną, uzyskaniu powłoki kryjące, tworzącej na drewnie film – wówczas świetnym rozwiązaniem są specjalne emalie alkidowe, które przeznaczone są do ochronno-dekoracyjnego malowania elementów drewnianych. Do malowania drewnianych mebli ogrodowych najlepiej nadają się produkty zabarwione, ponieważ wszelkie bezbarwne lub półprzezroczyste preparaty nie zapewniają drewnu odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV. Ponadto trzeba pamiętać o tym, aby meble, które przez cały rok znajdują się zewnątrz, przynajmniej dwa razy w roku impregnować olejem – jest to tzw. impregnacja renowacyjna.

Zobacz również  Jak urządzić przytulną sypialnię

Jak przygotować meble do malowania?

Do malowania drewnianych mebli ogrodowych najlepiej przystąpić wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi od 5st C do 25st C. Ważne jest również to, aby wilgotność względna nie przekraczała 80% – nie malujemy podczas deszczu lub mżawki. Wszystkie malowane powierzchnie nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie słońca. Bardzo ważne jest także to, aby przed rozpoczęciem prac zapoznać się ze wskazówkami i sposobem użycia danego produktu. Świeże, wcześniej niemalowane powierzchnie muszą być odpowiednio wysuszone.

W przypadku, gdy planujemy zastosować barwiony produkt pół transparenty, warto najpierw wykonać próbę kolorystyczną na niewielkiej, mało widocznej części mebla. W czasie malowania należy zawsze prowadzić aplikację wzdłuż słojów drewna. Wybór narzędzi do aplikacji także jest ważny. Do produktów wodorozcieńczalnych stosuje się materiały syntetyczne, natomiast do preparatów rozpuszczalnikowych niezbędne są narzędzia z materiałów naturalnych lub mieszanych. Trzeba również pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem malowania delikatnie wyrównać wszystkie ostre krawędzie za pomocą papieru ściernego.

Jak malować meble drewniane?

Jedną z najważniejszych czynności jest dokładne wymieszanie preparatu, którym będziemy malować drewniane meble. Koniecznie trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu krawędzi. Deski należy malować wzdłuż słojów drewna, a preparat nakładać na całej powierzchni, poświęcając szczególną uwagę wszelkim pęknięciom, czy łączeniom. Najczęściej niezbędne jest zastosowanie dwóch warstw impregnatu.

Zobacz również  Najlepsze sposoby na wykorzystanie listw LED