Malowanie dekoracyjne
7 maja 2016
0

We wnętrzarstwie coraz większą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju eksperymenty. Polacy pokochali kontrasty, styl skandynawski, oszaleli na punkcie klimatycznych loftów i kamienic z wysokim sufitami. W takich lokalach z duszą można pozwolić sobie na więcej, a wnętrza urządzić w bardziej surowym, industrialnym stylu.

 

Nie tylko meble, ale i ściany

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się np. dekoracyjne malowanie ścian. Na czym ono dokładnie polega? Nie jest to nanoszenie specjalnych wzorów na wybranych częściach powierzchni. Jeśli chodzi o farby dekoratorskie, to maluje się nimi całe ściany, albo znaczne ich części i uzyskuje się dzięki temu niesamowite efekty. Dekoracyjne malowanie ścian to najlepszy sposób, by wyczarować na ścianach:

– cegły

– kamienie

– drewno

– efektownie popękany tynk.

Można zapomnieć więc o równych i gładkich powierzchniach i cieszyć się bardziej klimatycznym wnętrzem z duszą. Taka efektowna ściana to świetne wykończenie dla mieszkania artysty, kogoś, kto lubi się wyróżniać, marzy mu się wyjątkowe i niepowtarzalne wnętrze. Warto też wiedzieć, że same już ściany pomalowane farbą dekoratorską są już wyróżniającym się elementem aranżacji i przykuwają uwagę. Mogą świetnie dopasować się do mebli w konkretnym stylu albo wręcz przeciwnie – w niezwykły sposób z nimi kontrastować. Ściana z surowego kamienia w końcu potrafi wydobyć dodatkowy urok z ozdobnego żyrandola i luksusowej sofy, a imitacja cegły to doskonałe tło dla kominka albo domowej biblioteczki.

Zobacz również  Kiedy warto gruntować ściany?

 

Dekoracyjne malowanie ścian dla wymagających

Jeśli chodzi o dekoracyjne malowanie ścian, można osiągnąć niesamowite efekty, ale niestety trzeba też liczyć się z tym, że farby takie kładą się nieco trudniej niż zwykłe farby dyspersyjne. By wzory i struktura rzeczywiście wyglądały jak należy, trzeba wykazać się pewnymi umiejętnościami malarskimi. Nie trzeba jednak być profesjonalistą. Już sami producenci farb dają mnóstwo informacji, jak powinno wyglądać dekoracyjne malowanie ścian. Online można znaleźć też bardzo wiele pomocnych filmów instruktażowych.

 

Farby dekoratorskie – nie tylko estetyka

Chociaż dekoracyjne malowanie ścian sugeruje, że najważniejsza jest estetyka, to warto pamiętać, że tego typu farby mogą pełnić też dość istotną funkcję. Jeśli tylko umiejętnie się je położy, to mogą perfekcyjnie ukryć niedoskonałości ścian. Pęknięcia na ścianie najlepiej zakryje w końcu imitacja popękanego tynku. Z kolei z nierównościami doskonale poradzi sobie farba imitująca kamień, cegłę albo drewno. Oczywiście w tym wypadku ważne jest też to, jakiego materiału malarskiego się użyje, dlatego zanim rozpocznie się dekoracyjne malopaint bucketswanie ścian, dobrze jest upewnić się, co w tej kwestii zalecają producent i fachowcy.

 

Farby dekoracyjne w aranżacjach

Dekoracyjne malowanie ścian to nowa moda we wnętrzarstwie. Chociaż śmiało można wyróżnić tak wszystkie ściany w pomieszczeniu, to dobrym pomysłem będzie też zabawa w kontrasty. Farbą dekoratorską można pomalować tylko jedną ścianę np. w salonie czy w sypialni, a do pozostałych dobrać zwykłą emulsję z matowym wykończeniem w stonowanym kolorze. To świetny sposób na urządzenie efektownych wnętrz w stylu skandynawskim.

Zobacz również  Podstawowe wyposażenie skrzynki narzędziowej