Jakie wybrać gniazdko elektryczne?
4 czerwca 2020
0

Trudno sobie obecnie wyobrazić codzienne funkcjonowanie w domu bez energii elektrycznej. Nie tylko umożliwia nam ona oświetlanie pomieszczeń, lecz przede wszystkim korzystanie z licznych urządzeń elektrycznych. Żeby to jednak było możliwe, konieczne jest jeszcze na etapie budowy domu, lub wykańczania mieszkania, wybranie odpowiednich gniazdek elektrycznych. Jakie zatem gniazda i łączniki elektryczne wybrać?

Z uziemieniem czy bez?

Podczas wybierania nowych gniazdek elektrycznych do domu, kluczowe pytanie, jakie trzeba sobie zadać, to czy powinny to być gniazdka posiadające bolec uziemiający, czy też lepszym rozwiązaniem będzie wybranie tej wersji, która będzie pozbawiana takiego dodatku?
Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najpierw trzeba wiedzieć, jakiego typu urządzenia będzie się do danego gniazdka podłączało. Nie każde bowiem urządzenie posiada wtyczkę z uziemieniem, co też oznacza konieczność wetknięcia jej do takiego właśnie gniazdka. Przykładowo większość urządzeń kuchennych, takich jak mikrofalówka, czajnik elektryczny czy też np. ekspres do kawy, będzie wymagało posiadania gniazdka z umieniem. Z drugiej jednak strony takie urządzenia jak konsola do gier, ładowarka do telefonu czy też np. sprzęt nagłaśniający, z reguły pozbawione są uziemienia, toteż nie wymagają stosowania takiego typu gniazdka.

Zobacz: https://laseratl.com.pl/gniazda-i-laczniki/

Pojedyncze czy nie?

Kolejną sprawą, na jaką trzeba koniecznie zwrócić uwagę podczas wybierania gniazdka elektrycznego i łączników do niego, jest to, czy ma to być gniazdko pojedyncze, czy też moduł składający się z kilku gniazdek? Również i w tym wypadku koniecznie trzeba najpierw zastanowić się nad tym, gdzie takie gniazdko będzie wykorzystywane. W kuchni warto zastosować moduł z dwoma lub trzema gniazdkami, dodatkowo specjalnie zaizolowanymi. Podobny rodzaj gniazda poleca się wybrać w łazience, lecz w tym wypadku warto zwrócić uwagę na lepszą izolację w postaci wodoodporności, tak aby np. para spod prysznica nie generowała ryzyka zwarcia. Jeśli natomiast chodzi o gniazdka umieszczone przykładowo przy łóżku, to wystarczające będą wersje pojedyncze.

Zobacz również  Jak uzyskać dekoracyjny efekt srebrnego lub złotego pyłu na kaloryferach?

Styl wykonania

Oprócz walorów czysto użytkowych wybór gniazdek powinien być podyktowany również kwestią estetyki. Jakby nie patrzeć w wielu przypadkach gniazdka elektryczne będą dość mocno wyeksponowane, toteż poleca się zwrócenie uwagę na to, jak są wykonane i czy będą pasowały do ogólnej stylizacji całego pomieszczenia, a być może i całego mieszkania lub domu.
Na rynku znaleźć można trzy rodzaje gniazdek. Mogą to być gniazdka klasyczne eleganckie, które charakteryzują się minimalizmem wykonania, gniazda retro, które swoją budową doskonale pasują do wnętrz rustykalnych, lub tez gniazdka chowane pod blat, najczęściej mechaniczne. Są to idealne gniazdka w przypadku pomieszczeń typowo biurowych, dlatego poleca się stosowanie ich np. w gabinecie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wiele się ostatnimi czasy mówi o ekologii i oszczędzaniu energii elektrycznej. Można to osiągnąć np. poprzez kupienie gniazdek wyposażonych w wyłączniki, które spowodują, że możliwe będzie skuteczne wyłączenie np. telewizora, bez pozostawiania go w trybie stand-by.

Dodaj komentarz