Jak wybrać stolik kawowy?
5 lipca 2018
0

Niby niepozorny mebel, a tak wiele potrafi znaczyć i zmienić w salonie. Wbrew pozorom, to on, nie kanapa, nadaje mu stylu, determinuje też sposób spędzania czasu – jeśli jest wygodny i o odpowiedniej wielkości – przyjemnie faktycznie wypić przy nim kawę, jeśli za mały – uciekniemy do stołu, a jeśli zbyt duży – łatwo zrobi się na nim bałagan. Stoliki mają znaczenie.

Wielkość

Jak zwykle przy urządzaniu wnętrz – liczą się proporcje. Nie ma obiektywnie czegoś takiego jak za mały stolik kawowy czy za duży – chodzi o jego stosunek do mebli wypoczynkowych, miejsca, w którym stoi. Najlepiej jest, jeśli ma on długość około połowy sofy, maksymalnie jej dwie trzecie. Te najmniejsze stoliki, mieszące może dwie filiżanki, znaleźć się mogą np. pomiędzy dwoma fotelami. Optymalna wysokość stolika to minimalnie wyżej niż siedzisko, chociaż nie jest to wymóg niezbędny. Jeśli natomiast masz bardzo mały salon, zdecyduj się na stolik z przeszklonym blatem i z cienką, ażurową podstawą – to optycznie powiększy salon.

Kształt

Stolik kawowy, jak sama nazwa wskazuje, ma służyć do tego by bezpiecznie odłożyć na niego filiżankę czy kubek z napojem podczas wspólnego spędzania czasu na pogaduszkach czy przed telewizorem, kształt nie ma więc znaczenia sam w sobie, ale będzie miał znaczenie w odniesieniu do innych mebli i całej aranżacji pomieszczenia. Jeśli więc mamy dużo  foteli, pufów, okrągły żyrandol – wówczas idealny będzie także okrągły stolik. Jeśli natomiast stoi on przy długim narożniku – najlepszy będzie prostokątny – dzięki temu wszyscy siedzący będą mieli równy do niego dostęp.

Zobacz również  Co na ściany w łazience?

Styl

Jak już wspomniano wcześniej, stolik kawowy może nadać charakteru całemu salonowi. Starannie dopasuj go więc do stylu, w którym urządzono pomieszczenie. Nie szarżuj z ozdobami, faktura i kształtami, jeśli wnętrze urządzono w stylu minimalistycznym. Drewno będzie idealne w przypadku wystroju klasycznego czy rustykalnego. Biały stolik z ozdobnymi nóżkami, przecierany, postarzany, będzie idealny dla stylu prowansalskiego, wysoki połysk zaś, szczególnie na czerni, będzie idealny dla stylu buduarowego.

Niezwykle modne są ostatnio stoliki z nietypowych materiałów, np. drewniane, ale wykończone odblaskową żywicą epoksydową, np. w formie wypełnienia naturalnych pęknięć drewna. Na salony wszedł też beton – odważny będzie więc betonowy blat na drewnianych nogach. Warto zdecydować się na te nowinki, pod warunkiem, że pasują do twojego wnętrza.

Stoliki kawowe mają charakter, a my duże względem nich wymagania – mają mieć odpowiednią wielkość, styl, a przy tym muszą być idealnie funkcjonalne. Wybierz dobrze!