Jak odnowić meble w prosty sposób? – renowacja mebli
7 listopada 2021
0

Stare meble są nie tylko obiektem użytkowym w domu czy mieszkaniu. Dla wielu to przede wszystkim przedmioty z duszą i własną historią, które stanowią najpiękniejszą ozdobę wnętrz. Kiedy takie meble są zbyt zniszczone, nie trzeba się ich pozbywać – można je w łatwy sposób odnowić, by nadal zachwycały przez długie lata. Renowacja mebli to nic trudnego.

Po co odnawiać meble?

Odnawianie mebli służy przede wszystkim przywróceniu im dawnej świetności. Wielu robi to wręcz hobbystycznie – takie zajęcie potrafi niejednego zrelaksować i wyciszyć. Prace restauracyjne na meblach nie są bardzo skomplikowane i nie wymagają ogromnych pokładów cierpliwości. Niemal każdy, kto ma ochotę, może podjąć się takiej renowacji mebli.

Niektórzy też restaurują meble w myśl zasady zero waste, która zakłada nie marnowanie niczego, co jeszcze może się przydać. Renowacja mebli może niewielkim kosztem uchronić je przed wyrzuceniem na śmietnik. Jest to przejaw szacunku do środowiska naturalnego, które i tak jest wystarczająco zaśmiecane i zanieczyszczane. Podobnie drewno jest wykorzystywane w nadmierny sposób, a cierpią na tym lasy i w konsekwencji też atmosfera ziemska.

Renowacja mebli – potrzebne akcesoria

Chociaż renowacja mebli nie jest skomplikowanym zadaniem, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim potrzebne będzie zaopatrzenie się w kilka akcesoriów, jak:

  • folia malarska do zabezpieczenia podłogi,
  • pędzle i wałki o różnych grubościach,
  • papier ścierny,
  • materiał do odpylania powierzchni,
  • wybrane preparaty chroniące, konserwujące i barwiące drewno.
Zobacz również  Perfekcyjne wykończenie łazienki

Decydując się na odnawianie mebli, można też zabezpieczyć oczy specjalnymi okularami oraz dłonie rękawicami. W niektórych przypadkach może też być potrzeba stosowna szlifierka. Przyda się też woda i łagodny środek myjący, jak przykładowo naturalne mydło.renowacja mebli jest prosta

Renowacja mebli krok po kroku

Przed przystąpieniem do pracy restauracyjnych, warto zabezpieczyć podłogę pod meblem folią malarską, by nie została zniszczona. Następnie sam mebel trzeba dokładnie umyć wodą i delikatnym środkiem myjącym, jak nawet zwykłe mydło. Całość powinna wyschnąć przed podjęciem kolejnych czynności.

Najczęściej renowacja mebli wymaga usunięcia starych warstw malarskich czy lakierów. Standardowym sposobem na to jest przetarcie całej powierzchni papierem ściernym o odpowiedniej ziarnistości. Można jednak znacznie ułatwić sobie pracę, wybierając do większych płaszczyzn szlifierkę. Konieczne jest potem dokładne odpylenie mebla, najlepiej z użyciem odkurzacza.

Odnawianie mebli może czasem wymagać też wypełniania ubytków czy uszkodzeń. Często na takich starych egzemplarzach pojawiają się wgłębienia czy rysy. Można je w łatwy sposób usunąć z pomocą odpowiednio dobranej szpachli, w barwie zbliżonej do koloru mebla. Restaurowanie mebli może przebiegać na rożne sposoby, a najpopularniejsze metody to lakierowanie i malowanie farbami.

Renowacja mebli lakierem i farbami

Renowacja mebli z pomocą lakieru to metoda szybka, łatwa i najczęściej wybierana. Drewno, które będzie w ten sposób odrestaurowane, powinno zostać dobrze zmatowione. Cały mebel warto dokładnie zagruntować specjalnym preparatem. Służy to w szczególności regulacji chłonności malowanego podłoża. Wzmacnia tez strukturę drewna i zwiększa jego odporność mechaniczną. Tak przygotowany mebel można pokryć wybranym lakierem.

Zobacz również  Kleje termotopliwe EVA - zastosowanie

Jeśli chodzi o malowanie farbami, to odnawianie mebli polega w tym przypadku na pokryciu ich farbą akrylową lub kredową. Wybór preparatu zależy przede wszystkim od efektu końcowego, jaki ma być osiągnięty. Farba akrylowa pozwoli uzyskać trwalszą powierzchnię, jest mocno kryjąca i często odporna nawet na czynniki atmosferyczne. Z kolei ta kredowa idealnie się nadaje do renowacji mebli w stylu retro.