Impregnat czy lakierobejca?
14 maja 2016
0

Wybór najbardziej skutecznego preparatu do zabezpieczenia drewna zawsze powinien być uzależniony od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj powierzchni drewnianej, na którą takie preparat będzie aplikowany.  Aby ułatwić sobie wybór, warto sprawdzić, jaką ochronę zapewniają lakierobejce i impregnaty.

Jaka jest skuteczność lakierobejcy i impregnatu?

Obecnie niemal każdy preparat do drewna jest tak samo skuteczny i jednocześnie zapewnia efektowny wygląd zabezpieczonego elementu. Jest to możliwe dzięki technologicznie zaawansowanym dodatkom, pozwalającym na uzyskanie znakomitej ochrony i doskonałych efektów wizualnych. Każdy z producentów, ma opatentowane technologie oraz mieszanki składników, które pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów. Dobrym przykładem niech będzie lakierobejca 2w1 Drewnochronu.

Zarówno lakierobejce, jak i impregnaty zabezpieczają drewno przed wnikaniem wilgoci, a także sprawiają, że woda szybciej spływa z jego powierzchni. Co zatem wybrać, jeśli skuteczność obu preparatów jest porównywalna?

Jakie elementy można zabezpieczyć lakierobejcą, a jakie impregnatem?

Wybór konkretnego preparatu trzeba uzależnić przede wszystkim od tego, gdzie będzie on stosowany. Do zabezpieczania drewna na zewnątrz, np. pergoli, mebli ogrodowych, altan czy płotów znacznie lepiej nadaje się impregnat. Produkt taki zapobiega niszczeniu drewna w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV oraz działanie wody. Impregnaty zwykle zawierają wosk, który znacząco zwiększa wodoodporność. Ponadto dzięki zawartości biocydów, produkty te zapewniają ochronę drewna przed pleśnią, grzybami i szkodnikami.

Zobacz również  Perfekcyjne wykończenie łazienki

Lakierobejca także zapewnia ochronę przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi, ponieważ zawiera ona wysokogatunkowe żywice. Jednak w składzie tego produktu nie ma biocydów, dlatego nie zapewnia on ochrony przed owadami, grzybami czy pleśnią. Lakierobejca daje natomiast efekt elastycznej, pięknej powłoki, dlatego doskonale nadaje się do zastosowań wewnątrz budynków. Oczywiście istnieje możliwość zastosowania jej również na zewnątrz, ale wówczas warto najpierw pokryć drewno impregnatem, a dopiero później lakierobejcą.

hand with paintbrush on wood

Jaki typ powłoki daje lakierobejca, a jaki impregnat?

Wybierając pomiędzy lakierobecją a impregnatem warto też zastanowić się, jaki typ powłoki daje każdy z tych preparatów i który z nich będzie najlepszy. Impregnat nadaje drewnu matowe, przezroczyste i eleganckie wykończenie, które podkreśla naturalny rysunek słojów. Taka powłoka nie ulega łuszczeniu, ponieważ głęboko wnika w drewno i doskonale je zabezpiecza.

Lakierobejca daje nieco inne efekty. Można za jej pomocą zmienić kolor drewna, a także jego wygląd. Lakierobejca tworzy trwałą, elastyczną powłokę lakierniczą o satynowym połysku. Znakomicie eksponuje ona naturalne walory drewna, ale zastosowana na zewnątrz może po jakimś czasie zacząć się łuszczyć. Warto przy tym pamiętać, że zarówno w przypadku lakierobejcy, jak i impregnatu, końcowy efekt zależy przede wszystkim od gatunku drewna, jego barwy, wilgotności, stopnia wyszlifowania powierzchni, a także chłonności drewna.