Gdzie warto stosować czujniki ruchu?
11 czerwca 2018
0

Szczęśliwi właściciele domów z pewnością wiedzą, ile akcesoriów trzeba kupić, by odpowiednio zadbać o dom i jego bezpieczeństwo. Jeśli nie chcemy, by zaskoczyli nas włamywacze, którzy upodobali sobie domy jednorodzinne, poza najlepszym oświetleniem LED, kupmy czujniki ruchu, które zadziałają, gdy ktoś niepowołany wejdzie na teren posesji.

Dlaczego warto wybierać oświetlenie LED z czujnikiem ruchu?

Oświetlenie zewnętrze domu i ogrodu ma wpływ na bezpieczeństwo domowników oraz estetykę budynku i jego otoczenia. W nocy zazwyczaj gasimy światło, gdyż chcemy spać spokojnie. Ponadto, nikt nie będzie całą noc czuwał czy spał w ogrodzie, by wystraszyć potencjalnego napastnika. Warto więc zainwestować system bezpieczeństwa, który zabezpieczy nas przed odwiedzinami niechcianych gości. Możemy kupić dobrej jakości oświetlenie LED, w których można zamontować czujnik ruchu, który da nam znać, gdy ktoś wtargnie do ogrodu. Takie urządzenie montuje się w ogrodzie, a gdy ktoś pojawi się na terenie jego działania, natychmiast włączy się alarm i zapali się światło.

Jak działa mikrofalowy czujnik ruchu i zmierzchu? Czy pasuje do oświetlenia LED?

Czujnik ruchu i zmierzchu to bardzo czuły i szerokokątny radarowy miernik prędkości. Jeżeli na terenie działania czujnika nic się nie porusza, to czujka nie generuje alarmu. Alarm jest generowany wtedy, gdy obiekty w pomieszczeniu przemieszczają się w kierunku czujki lub od niej oddalają. Czujka mikrofalowa do detekcji ruchu wykorzystuje zjawisko Dopplera, podobnie jak to robią policyjne radary. Mikrofale przenikają przez niemetaliczne materiały, więc wyczują, że jakiś obiekt się zbliża, nawet, gdy jest jakaś przeszkoda, np. cienkie ściany. W związku z tym można je zamontować w miejscach niewidocznych dla intruza, na przykład za cienką ścianą.

Zobacz również  Lakierowanie podłogi drewnianej - porady

Oświetlenie LED z czujnikiem ruchu – jak dbać o bezpieczeństwo w otoczeniu domu

Możemy kupić także oświetlenie LED z czujnikiem ruchu. W lampie jest fotokomórka, którą wyposażono w czujnik ruchu, który po wykryciu ruchu w strefie detekcji, ulega samodzielnemu włączeniu. Obecnie dostępne są lampy ze zróżnicowanym stopniem czułości. Precyzyjna kalibracja tego typu oświetlania LED pozwala na unikanie niepotrzebnych uruchomień fotokomórki. Lampa z czujnikiem ruchu nie wykrywa ruchu owadów lub małych zwierząt. Dzięki temu lampy są jeszcze bardziej energooszczędne. Lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu sprawdzą się także jako oświetlenie domu, gdyż będą włączać się po zmierzch, gdy będziemy chcieli wejść po schodach.

Rodzaje oświetlenia LED z czujnikiem ruchu

Lampy ogrodowe mogą być wyposażone jednocześnie w czujnik ruchu oraz zmierzchu. Zainstalowanie jedynie czujnika ruchu w oświetleniu LED mogłoby wywoływać uruchamianie lampy w ciągu dnia. Natomiast włącznik i wyłącznik zmierzchowy kontroluje pracę lampy dopiero po zmroku. Często w takich lampach można regulować czas zwłoki wyłączenia oraz natężenie światła. Lampa LED z czujnikiem ruchu zwykle ma sterownik elektryczny połączony z czujnikami ruchu. Dzięki temu lampa nie musi składać się z dwóch urządzeń.

Kupując przydatne do domu akcesoria, zwróćmy uwagę także na oświetlenie. Wybierzmy ładne i dekoracyjne lampy. Pamiętajmy także o swoim bezpieczeństwie. Zamontujmy oświetlenie LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu, a żaden intruz nie wtargnie do naszego ogrodu.

Zobacz również  Na co zwrócić uwagę, kupując szafkę RTV