Gdzie sprawdzą się farby ścierne?
10 kwietnia 2018
0

Kiedy planujemy malowanie wnętrza, stajemy przed dylematem, jakim jest wybór odpowiedniej farby. Przede wszystkim musimy zdecydować się na właściwy odcień, ale równie ważny jest rodzaj farby. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, wśród nich najbardziej popularne są farby akrylowe i lateksowe. Te drugie tworzą trwałe i odporne na zmywanie i ścieranie powłoki. Gdzie warto ich używać?

Dlaczego wybór odpowiednich farb jest taki ważny?

Malowanie ścian i sufitów wymaga odpowiedniej farby. Zanim podejmiemy decyzję, musimy określić, czy w pomieszczeniu, które będzie malowane, jest duża wilgoć (tak jest na przykład w łazience), czy może łatwo w nim o plamy, a może jest tam duże nasłonecznienie. Innych farb potrzebują powierzchnie we wspomnianej łazience, a jeszcze inna jest potrzebna w kuchni, gdzie łatwo o plamy.

Czy się różnią farby akrylowe od lateksowych? Czym są farby ścierne?

Większość dostępnych na polskim rynku farb to emulsje. Emulsja to dobrze wymieszana i rozpuszczana w wodzie porcja składników tworzących farbę. Do składników należą między innymi biel tytanowa, która sprawia, że farba dobrze kryje, a pigmenty są nośnikiem koloru. Farby lateksowe mają więcej emulsji żywicznych, co sprawia, że tworzone przez nie powłoki mają gładką powierzchnię i bardzo łatwo się nakładają. Jeśli kupimy farbę dobrej jakości, wystarczy pomalować raz, ale producenci zalecając dwukrotne nakładanie powłoki malarskiej. W porównaniu do farb akrylowych, emulsje lateksowe wysychają znacznie szybciej i już po czterech godzinach można nałożyć następną warstwę. Przede wszystkim są znacznie bardziej odporne na szorowanie i działanie wody. Warto nimi malować pomieszczenie narażone na działanie wilgoci i miejsc o zwiększonym ryzyku zabrudzenia ścian. Farby lateksowe są również zalecane do bardzo nasłonecznionych pomieszczeń. Ściana nimi pomalowana zachowa oryginalny kolor przez siedem lat, a w przypadku farb akrylowych czas ten nie przekracza trzech lat.

Zobacz również  Wybieramy farbę na zewnątrz

Które farby są najlepsze?

Farby akrylowe również są odporne na szorowanie i nadają ścianie delikatny połysk. Ponadto farby tego typu są dużo tańsze, więc jeśli chcemy pomalować sypialnię czy salon, zdecydujemy się na farby akrylowe dobrej jakości. Jeśli w pokoju nie ma dużego nasłonecznienia również można z powodzeniem zastosować farby tego typu, co obniży koszty remontu. Ścieralnymi farbami warto pomalować ściany w przedpokoju, gdzie łatwo o plamy, choćby ślady butów czy dłoni. Sprawdzą się także w pokoju dziecka, które lubi malować czy rysować, a swoje dzieła nanosi na ściany. Lateksowa powłoka nie ucierpi, gdy będziemy zmywać dzieła latorośli.

Droższe i lepszej jakości farby tworzą trwałe powłoki, które długo będę wyglądać dobrze. Do ścian narażonych na zabrudzenia wybierzmy farby lateksowe, które można ścierać i zmywać.