Czym się różni farba lateksowa od akrylowej?
6 grudnia 2018
0

Planując malowanie wnętrza, musimy zastanowić się nie tylko jaki kolor farby wybrać, lecz także zdecydować o jej rodzaju. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, wśród nich najbardziej popularne jest farba lateksowe i akrylowe. Jakie właściwości mają te farby? Który produkt będzie odpowiedni?

Dlaczego tak ważne jest, by podjąć dobrą decyzję – farba lateksowa i akrylowa

Przed wyborem danego rodzaju farby warto zadać sobie kilka pytań. Przede wszystkim, musimy określić, czy w pomieszczeniu, które będzie malowane, jest duża wilgoć (tak jest na przykład w łazience), czy może łatwo w nim o plamy, więc lepszym wyborem będzie farba lateksowa. A może jest tam duże nasłonecznienie. Innej farby potrzebują powierzchnie we wspomnianej łazience, a jeszcze inna jest potrzebna w kuchni, gdzie łatwo o plamy.

Czy się różni farba lateksowa od akrylowej?

Na polskim rynku najczęściej spotyka się farby emulsyjne akrylowe i lateksowo-akrylowe. Wszystkie obecnie używane farby do ścian to emulsje. Emulsja to dobrze wymieszana i rozpuszczana w wodzie porcja składników tworzących farbę. Do składników należą między innymi biel tytanowa, która sprawia, że farba dobrze kryje, a pigmenty są nośnikiem koloru.

Farba lateksowa, mimo swojej nazwy, wcale nie zawiera lateksu. W składzie ma więcej emulsji żywicznych, co sprawia, że tworzy bardzo gładką powierzchnię i łatwo się nakłada. Jeśli kupimy farbę dobrej jakości, wystarczy pomalować raz, ale producenci zalecając dwukrotne nakładanie powłoki malarskiej.

Zobacz również  Płyty klinkierowe. Czym one są?

W porównaniu do emulsji akrylowych, farba lateksowa wysycha znacznie szybciej i już po czterech godzinach można nałożyć następną warstwę. Ścianę pomalowaną takimi farbami można dokładnie czyścić bez ryzyka uszkodzenia powłoki. Zaleca się stosowanie farby lateksowej w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci i miejsc o zwiększonym ryzyku zabrudzenia ścian. Maluje się nią także ściany w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach, gdyż kolory wyglądają nienagannie przez siedem lat, a w przypadku farb akrylowych czas ten nie przekracza trzech lat.

Co jest lepsze? Farby lateksowa czy akrylowa?

Farba lateksowa jest droższa od akrylowej, więc warto się zastanowić, czy musimy malować nią ściany. Farby akrylowe również są odporne na szorowanie i nadają ścianie delikatny połysk. Jeśli w pokoju nie ma dużego nasłonecznienia również można z powodzeniem zastosować farby tego typu, co obniży koszty remontu. Farbą lateksową nie trzeba również malować sufitów, ale będzie zdecydowanie lepszym wyborem, gdy chcemy pomalować łazienkę i kuchnię.

Droższe i lepszej jakości farba lateksowa tworzy idealnie gładkie powłoki, które długo wyglądają nienagannie. Warto więc wydać nieco więcej, by dłużej cieszyć się pięknymi, czystymi ścianami.

Dodaj komentarz