Co to jest klimatyzator multi?
10 lipca 2017
0

Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja była towarem luksusowym i niewiele osób mogło sobie pozwolić na jej posiadanie. Dzisiaj coraz częściej montuje się je dla wygody w mieszkaniach, a w miejscach pracy, siłowaniach, kinach, hotelach czy centrach handlowych są one czymś normalnym. Rynek związany z produkcją klimatyzatorów rozwija się bardzo prężnie, oferując coraz to nowe wersje swoich produktów. Wśród ich rodzajów możemy wyróżnić m.in. klimatyzator multi, nazywany również klimatyzatorem multi-split.

Jak działają klimatyzatory multi?

Klimatyzatory typu multi-split mogą obsługiwać kilka jednostek wewnętrznych (posiadając tylko jedną jednostkę zewnętrzną). Innymi słowy, umożliwiają one korzystanie z klimatyzacji w kilku pomieszczeniach równocześnie. Jest to rozbudowana wersja klimatyzatorów określanych mianem split. Ilość jednostek wewnętrznych uzależniona jest od producenta oraz typu systemu. Najbardziej popularne są te, umożliwiające montaż w trzech bądź czterech pomieszczeniach, ale można spotkać również bardziej zaawansowane konstrukcje z dziewięcioma częściami. Części połączone są ze sobą przewodami freonowymi (jednym cieczowym oraz drugim gazowym). Klimatyzatory multi to niższe koszty pokładane w inwestycję, oszczędność energii oraz miejsca. Jednostki wewnętrzne i zewnętrzne można wybierać i komponować w dowolnych konfiguracjach. W każdym momencie można klimatyzować tylko te pomieszczenia, które tego wymagają.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory typu split można podzielić na różne sposoby biorąc pod uwagę odpowiednie kryteria. Ze względu na typ montażu wyróżnia się klimatyzatory ścienne, kasetonowe, kanałowe oraz stojące. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tryb pracy klimatyzatorów, to możemy wyróżnić te z opcją grzewczo-chłodzącą oraz wyłącznie chłodzące. Rozróżnienia można szukać również w sposobie sterowania klimatyzacją, wówczas jest mowa o klimatyzatorach klasycznych oraz interwałowych. Pozostaje też wspomniany podział na ilość jednostek wewnętrznych, które można podłączyć do jednostki zewnętrznej, a więc klimatyzatory multi, pojedyncze oraz tzw. systemy VRV.

Zobacz również  Banery reklamowe – czym są i jak wybrać najlepszy?

Budowa klimatyzatorów ewoluowała w ciągu ostatnich lat. Początkowo były one jednoczęściowe, jednak ze względu na hałas powstający w wyniku ich użytkowania, postanowiono te części od siebie oddzielić. Klimatyzator multi będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku, kiedy zależy nam na posiadaniu klimatyzacji w więcej niż jednym pomieszczeniu. To najpopularniejszy typ klimatyzatora używanego w biurowcach oraz centrach handlowych.