Dom i wnętrze
Co na ściany w łazience?
6 marca 2019
0

W domu są pomieszczenia, w których warunki są tak szczególne, iż zwykła farba może im nie sprostać, czego efektem będą nierówności czy zabrudzona, nietrwała powłoka. Przykładem takich pomieszczeń są kuchnia i łazienka. W pokoju kąpielowym często nie ma okna, a poziom wilgoci jest duży. Co nałożyć na ściany? Jaką farbę kupić, by wytrzymała ekstremalne warunki i zawsze wyglądała dobrze? Czy farba do kuchni jest odpowiednia także do łazienki?

Jak wybrać farby do łazienki? Czy można wykorzystać farbę do kuchni?

W ofercie wielu producentów farb do wnętrz znajdziemy specjalne farby do łazienki przystosowane do malowania wnętrz narażonych na działanie nadmiernej wilgoci, a pomalowane nimi ściany mogą oddychać. Charakteryzują się także odpornością na chemikalia, nie chlapią i bardzo ładnie pokrywają powierzchnię. Najczęściej są to farby lateksowo-akrylowe, lateksowe i ceramiczne, a na ich opakowaniach producenci farb do wnętrz dodają nazwę „Kuchnia i Łazienka” lub „Łazienka”, gdyż najczęściej farba do kuchni nadaje się także do łazienki. Zazwyczaj są to dyspersyjne farby akrylowe albo lateksowe, które zawierają odpowiednio dobrane składniki, gwarantujące trwałość powłok malarskich w wilgotnych warunkach. Farby przeznaczone do tego typu pomieszczeń przepuszczają parę wodną, która się w nich gromadzi. Są także odporne na środki czyszczące i bezpośredni kontakt z wodą. Pokryte nimi powierzchnie można myć, a nawet szorować. Trwała powłoka chroni ściany przed plamami czy zabrudzeniami z detergentów lub kosmetyków. Takie farby umożliwiają oddychanie ścian, a także długotrwale zabezpieczają ich powłoki. Farby dyspersyjne mają właściwości grzybobójcze.

Zobacz również  Jak wybrać cichy i skuteczny okap kuchenny?

Co nałożyć na ściany w łazience? Co poza farbą do kuchni i łazienki?

Na ściany w łazience najczęściej nakłada się płytki. Jeśli pomieszczenie nie jest zbyt duże, można nimi pokryć całą powierzchnię. Mnogość dostępnych obecnie płytek łazienkowych, pozwala na wybór takich, które będą ładnie wyglądać i nie zniszczą się w czasie użytkowania. Chcąc stworzyć przestrzeń w konkretnym stylu, choćby retro czy skandynawskim, wybierzmy płytki w danej stylistyce. Jeśli chcemy, by łazienka była oazą spokoju, niech płytki będą w kolorystyce stonowanej, naturalnej lub pastelowej. Dobierzmy do nich dekory kojarzące się z przyrodą, łagodnością czy relaksem. Dla osób potrzebujących pobudzenia odpowiednia będzie glazura w zdecydowanych, intensywnych kolorach. Niezwykle modne są łazienki stylizowane na eleganckie pomieszczenia kąpielowe; w nich doskonale będą wyglądać płytki łazienkowe z połyskiem, zdobione dekorem czy z efektem werniksu. Bardzo atrakcyjnie wygląda także mozaika łazienkowa, na której układ można przenieść praktycznie każdy obraz.

Ozdobienie ścian w łazience nie jest trudne. Można wykorzystać farbę do kuchni, która ma odpowiednie właściwości. Dobrym wyborem będą również piękne płytki łazienkowe, które są prawdziwą ozdobą wnętrza.

Dodaj komentarz