7 kroków, jak samodzielnie wykonać tynkowanie cementowo-wapienne
19 czerwca 2024
0

Tynkowanie cementowo-wapienne to jedna z najpopularniejszych metod wykańczania zarówno wnętrz, jak i elewacji budynku. Trudno wyobrazić sobie prace budowlane z pominięciem tego kroku, dlatego warto zadbać o to, aby tynkowanie cementowo-wapienne zostało przeprowadzone prawidłowo. Wystarczy jedynie odrobina wprawy, aby po przeczytaniu naszego poradnika wykonać je samodzielnie bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Zapraszamy do lektury.

Gdzie stosuje się tynki cementowo-wapienne?

Do podstawowych rodzajów tynków zalicza się tynki cementowo-wapienne oraz gipsowe – te drugie stosuje się głównie w suchych pomieszczeniach, takich jak salony czy sypialnie. Tynki gipsowe nie najlepiej radzą sobie jednak z wilgocią, dlatego w przypadku kuchni, łazienki czy piwnicy lepszym rozwiązaniem będą tynki cementowo-wapienne. Stosuje je się na powierzchniach ścian oraz sufitów, a niektóre produkty można stosować również do wykańczania elewacji budynku.
Tynkowanie cementowo-wapienne wykonuje się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i obiektach przemysłowych. Tynki cementowo-wapienne charakteryzuje również paroprzepuszczalność – właściwość ta pozwala na regulację klimatu pomieszczenia i zapobiega powstawaniu pleśni.

Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić tynkowanie cementowo-wapienne

Tynkowanie cementowo-wapienne może przynieść wiele korzyści dla projektu budowlanego pod warunkiem, że zostanie ono przeprowadzone zgodnie z zaleceniami. Jednym z polecanych produktów (zarówno dla amatorów, jak i bardziej doświadczonych specjalistów) jest tynk maszynowy lekki – Baumit zaleca, aby stosować go w następujący sposób.

Zobacz również  Zalety światła ciemnego i zimnego

1. Przygotuj podłoże pod tynk

Podłoże musi być czyste, suche i stabilne – usuń wszelkie luźne fragmenty starego tynku, kurz, smary i inne zanieczyszczenia. W razie potrzeby napraw ubytki za pomocą zaprawy wyrównującej.

2. Wykonaj mieszankę tynkarską

Przygotuj mieszankę tynkarską poprzez wymieszanie zawartości worka tynku cementowo-wapiennego z podaną na opakowaniu ilością wody. Zaprawę należy mieszać do uzyskania jednolitej, pozbawionej grudek masy, co powinno trwać około 3-5 minut.

3. Nałóż pierwszą warstwę tynku (obrzutkę)

Prace rozpocznij od nałożenia tak zwanej obrzutki, czyli cienkiej warstwy tynku – w tym celu użyj kielni do nanoszenia zaprawy na ścianę, a następnie wyrównaj ją pacą. Obrzutka ma za zadanie poprawić przyczepność kolejnych warstw – tynk cementowo-wapienny pozostaw do wyschnięcia na około 24 godziny.

4. Nałóż kolejną warstwę tynku cementowo-wapiennego

Jest to główny etap tynkowania cementowo-wapiennego, podczas którego za pomocą pacy tynkarskiej lub kielni nakłada się warstwę na wyznaczoną płaszczyznę. Właściwa warstwa tynku zazwyczaj ma grubość od 15 do 25 mm.

5. Wyrównaj powierzchnię

Po nałożeniu drugiej warstwy tynku cementowo-wapiennego przystąp do wygładzania zaprawy – jednym ze skuteczniejszych sposobów do uzyskania gładkiej i równej powierzchni jest przesuwanie pacą ruchem zygzakowatym w jednym kierunku. Następnie przeprowadź dokładne zacieranie do momentu usunięcia wszelkich nierówności. W zależności od swoich potrzeb, na tym etapie możesz wykorzystać również gładź wyrównującą, którą stosuje się przy tynkowaniu trzywarstwowym.

Zobacz również  Jaki impregnat do drewna wybrać?

6. Pozostaw tynk do schnięcia

Po zakończeniu prac wyrównujących pozostaw tynk do pełnego wyschnięcia, co w przypadku tynku maszynowego lekkiego Baumit zajmuje 10 dni na każde 10 mm grubości. Zadbaj o to, aby pomieszczenie było odpowiednio wentylowane – w ten sposób przyspieszysz proces schnięcia.

7. Przystąp do kolejnych prac wykończeniowych

Po zakończeniu tynkowania cementowo-wapiennego możesz przystąpić do malowania lub innej metody wykończenia ścian. Pamiętaj, aby podczas realizowanych prac używać farb i materiałów budowlanych przystosowanych do aplikacji na tynkach cementowo-wapiennych.
Sprawdź ofertę tynków cementowo-wapiennych Baumit
Zadbaj o jakość i długotrwałość wykonywanych prac razem z produktami od sprawdzonych producentów, takimi jak tynk maszynowy lekki Baumit. Tynkowanie cementowo-wapienne przy użyciu wysokiej jakości zaprawy zapewni gładką powierzchnię pod malowanie oraz wysoką wydajnością. Zapoznaj się z pełną ofertą tynków cementowo-wapiennych na stronie producenta Baumit.

Dodaj komentarz