Zrób to sam, lakierowanie parkietu
20 lutego 2018
0

Drewno króluje w naszych domach nieprzerwanie od wielu lat. Jest to ponadczasowy materiał, który nie tylko pięknie wygląda, ale jest też niezwykle wytrzymały. Podłoga w postaci drewnianych paneli jest trendem ostatnich kilkunastu lat, ale parkiet nadaje wnętrzu niezwykłego charakteru i wciąż nie wychodzi z mody. Lakierowanie parkietu nie jest zadaniem na tyle trudnym, abyśmy nie mogli poradzić sobie z nim sami.

Jaki lakier wybrać?

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni lakier. Na rynku jest do wyboru kilka rodzajów, do lakierowania powierzchni o różnym stopniu eksploatacji. Do lakierowania parkietu o średnim natężeniu eksploatacji polecane są lakiery akrylowo – poliuretanowane, najczęściej nie wymagają one zastosowania lakieru podkładowego. Do powierzchni o dużym natężeniu użytkowania np. korytarze w szkołach lub wystawionych na wzmożone działanie czynników atmosferycznych stosuje się lakiery poliuretanowe jednoskładnikowe. Nas więc interesować będę lakiery pierwszego typu, które nadają się do mieszkań i domów.

Jak przygotować podłogę?

Jeśli odnawiamy stary lakier, to należy go zatrzeć za pomocą papieru ściernego. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje lakierów można nakładać na inne. Parkiet nowy z litego drewna albo deski podłogowej również trzeba zeszlifować i zmatowić oraz dokładnie usunąć pył, np. odkurzaczem i ścierkami antystatycznymi. Podłoga musi być sucha, bez pozostałości innych środków chemicznych oraz zanieczyszczeń. W pomieszczeniu, na czas lakierowania, trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę ok. 15 °C – 25 °C oraz o wilgotność powietrza – 40%, do 65%.

Zobacz również  Mycie elewacji to dbanie o swój dom

Jakich narzędzi użyć?

Do zeszlifowania powierzchni można użyć cykliniarki do parkietu o gradacji 120. Najtrudniejszą częścią jest naniesienie lakieru, które wymaga bardzo dużej precyzji. Nakładać go można przy pomocy pędzla lub wałka z krótkim włosiem. Wybór narzędzi powinien być dostosowany do rodzaju lakieru. Na rynku dostępne są też specjalne aplikatory do nakładania lakieru. Pamiętajmy o tym, że narzędzia muszą być wysokiej jakości. Nie powinny zostawiać śladów oraz gubić włosia. Pomiędzy kolejnymi lakierowaniami, muszą być przechowywane w rozpuszczalniku i dokładnie oczyszczone, ale lakier jest produktem trudnym do wyczyszczenia, dlatego warto zakupić parę kompletów do dyspozycji. Koniecznie trzeba ubrać się w kombinezon i założyć maskę na twarz, chroniącą przed intensywnym zapachem tego produktu.

Jak lakierować parkiet?

Lakierowanie parkietu powinno się odbywać wzdłuż słojów drewna, precyzyjnie, unikając nakładania dwóch warstw na siebie. Jeśli w drewnie są ubytki, np. dziurki, to można je „zakleić” wymieszanym pyłem z czyszczenia z dodatkiem lakieru. Najlepszy efekt uzyskiwany jest po nałożeniu trzech warstw lakieru. Odstęp pomiędzy nakładaniem warstw jest uzależniony od rodzaju i producenta danego lakieru – może on wynosić od kilku do kilkunastu godzin. Pomiędzy warstwami należy delikatnie zmatowić wcześniejszą warstwę i zetrzeć niedoskonałości, wyrównując go. Po nałożeniu lakieru można przejść w razie konieczności po parkiecie dobę lub dwie później, ale normalne natężenie ruchu jest zalecane po upływie od 7 do 10 dni. Przez ten czas pomieszczenia zdążą się też wywietrzyć z nieprzyjemnego zapachu.

Zobacz również  Sofy rozkładane, czyli krótki przewodnik dla kupujących

Procedura lakierowania parkietu wydaje się skomplikowana i długa, ale warto poświęcić na nią dwa lub trzy tygodnie, aby potem cieszyć się dobrą jakością powierzchni przez dziesiątki lat.