Uniwersalny podkład gruntujący
10 czerwca 2016
0

Klejenie tapet, malowanie, kładzenie gładzi – tego typu czynności spędzają sen z powiek każdej osobie, która chce samodzielnie wykonać remont mieszkania. Kojarzą się one z ciężką pracą, wielogodzinnymi staraniami i różnym, nie zawsze satysfakcjonującym efektem. Czynności mające na celu wykończenie ścian można sobie ułatwić wykorzystując odpowiednie produkty. Jednym z nich będzie uniwersalny podkład gruntujący.

 

Dlaczego warto stosować uniwersalny podkład w czasie prac wykończeniowych?

Uniwersalny podkład gruntujący ma wiele zalet. Warto z niego korzystać przede wszystkim, dlatego, że zmniejsza oraz wyrównuje chłonność powierzchni, dzięki temu znacznie zmniejsza się zużycie farby oraz kolor jest bardziej wyrazisty. Grunt utwardza podłoże, wzmacnia jego strukturę (zarówno ścian, jak i sufitów). Dzięki wykorzystaniu podkładu gruntującego faktura malowanej powierzchni zostaje ujednolicona. Dodatkową zaletą tego rodzaju preparatów jest to, że zwiększają one przyczepność farby do podłoża, oznacza to, że farba w czasie malowania nie oddziela się samoistnie od podłoża.

 

W jakich sytuacjach należy używać uniwersalnego podkładu gruntującego?

Użycie podkładu gruntującego poleca się w większości sytuacji związanych z wykończeniem ścian. Jednak w poniżej wymienionych należy użyć go koniecznie, gdyż w przeciwnym wypadku może to wpłynąć na efekt końcowy prac. Podkład uniwersalny powinien być wykorzystany przede wszystkim:

Zobacz również  Podstawowe zalecenia przy malowaniu elewacji

– na nowych ścianach;

– na nowych tynkach gipsowych, tynkach mineralnych oraz gładziach gipsowych;

– na niezaciąganych płytach gipsowo-kartonowych;

– na nowych ścianach, które są w stanie deweloperskim, gdyż najczęściej są one malowane farbami o niskiej jakości;

– na ścianach, które były oczyszczane ze starych powłok malarskich lub tapet;

– na ścianach, na których występują zacieki lub plamy;

– wtedy, gdy na ścianie naprawiany jest niewielki ubytek.

 

Kiedy można zrezygnować z wykorzystania podkładu gruntującego?

Painting walls and ceilings

Niekiedy można zrezygnować z warstwy uniwersalnego podkładu gruntującego. Jednak jest to polecane jedynie w sytuacji, gdy ściana wcześniej była pomalowana farbą o wysokiej jakości (akrylową lub lateksową), a jej struktura jest jednolita i nie ma żadnych zacieków, plam i odbarwień. W takiej sytuacji nałożenie gruntu może spowodować „zeszklenie” się ściany, co prowadzi do trudności w nałożeniu nowej warstwy wybranej farby.

Jak sprawdzić, czy gruntowanie ściany jest konieczne?

Osoby, które na co dzień nie zajmują się pracami wykończeniowymi, często mają problem z określeniem tego, czy gruntowanie jest konieczne, czy też nie. Jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie struktury ściany jest przetarcie jej suchą dłonią – jeśli dłoń pozostanie czysta, gruntowanie nie jest potrzebne. Jeżeli dłoń jest pokryta nalotem koniecznie trzeba ścianę zagruntować. Należy jednak bardzo uważać, gdyż można bardzo łatwo mylnie ocenić sytuację i chcąc zaoszczędzić na preparacie gruntującym, można przyczynić się do dużych strat. W sytuacji, gdy nie do końca wiadomo czy użyć podkładu, czy nie, warto poradzić się fachowca.

Zobacz również  Jakie wybrać gniazdko elektryczne?

Jest to bardzo ważne, gdyż brak gruntowania w sytuacji, która go wymaga może doprowadzić do:

– pękania powłoki malarskiej;

– łuszczenia się farby;

– zrywania się farby w czasie zdejmowania farby malarskiej;

– niejednorodnej faktury końcowej warstwy malarskiej;

– powstania przebarwień na ścianie.