Powody, dla których warto mieć kompresor olejowy w garażu
10 lutego 2018
0

Dla większości z nas sprężarki i kompresory to praktycznie to samo urządzenie. W języku potocznym nie jest to duży błąd, jednak trzeba mieć na uwadze, że kompresory to sprężarki, które mają stopień sprężania większy niż 1.13.

Kompresory – podział i zadania

Przede wszystkim kompresory możemy rozróżnić, biorąc pod uwagę ich budowę oraz funkcję, jaką pełnią. Pierwszym z nich są kompresory wyporowe. Możemy do nich zaliczyć kompresory tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne Roots, a także łopatkowe. Tłok umieszczony w cylindrze kompresora ulega przemieszczaniu, dzięki czemu zmniejsza się objętość powietrza, a następnie wzrasta ciśnienie w cylindrze. Kolejnym rodzajem są kompresory przepływowe. W tym przypadku wyróżniamy kompresory promieniowe, diagonalne, osiowe, wirowe oraz Comprex. Ich działanie polega na prawidłowym uformowaniu ruchomych części wirnika, natomiast stabilne elementy kierownicy narzędzia doprowadzają do wzrostu ciśnienia gazu.

Korzyści płynące z kompresorów olejowych

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia garażu są kompresory, zwłaszcza te olejowe. Bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko w profesjonalnych warsztatach, ale również w prywatnych garażach i gospodarstwach domowych. Ich największą zaletą jest wydajność. Kompresory olejowe potrafią bez zarzutów pracować przez bardzo długi czas. Należy pamiętać, że są to dość duże i ciężkie urządzenia, jednak i na to jest sposób. Kompresory olejowe zaopatrzone są w kółka, które znacznie upraszczają użytkowanie i transport. Dodatkowo kompresory bardzo łatwo naprawić, w razie ewentualnych problemów. Spowodowane jest to faktem, iż bardzo łatwo wymienić w nim poszczególne elementy. Kompresory olejowe pełnią wiele bardzo potrzebnych funkcji. Między innymi zasilają większość narzędzi pneumatycznych oraz blacharskich czy lakierniczych.

Zobacz również  Kolorowe worki pomogą ci w segregacji odpadów

Czym się kierować podczas wyboru?

Pierwszą rzecz, na której należy się skupić podczas wyboru jest wydajność urządzenia, mierzona objętością powietrza. Optymalna wartość to 300 l/min. Wartość ta nie powinna być niższa, ponieważ może to doprowadzić do spadku ciśnienia. Podstawowym czynnikiem wpływającym na wysoką wydajność kompresorów jest moc i jakość silnika. Powinna być ona jak najwyższa, dzięki temu kompresory będą sprawne przez dłuższy czas. W dużej mierze rodzaj pracy określa, jaką pojemność powinien mieć zbiornik. W gospodarstwach domowych i warsztatach, gdzie zazwyczaj wykonuje się krótkie czynności, najlepszym wyborem są kompresory o pojemności 50 – 100 l.

Konserwacja i pielęgnacja

Aby kompresory olejowe sprawdzały się i były długotrwałe, trzeba dbać o ich prawidłowe użytkowanie. Nie można dopuścić, żeby do wnętrza urządzenia dostała się wilgoć. Może ona wpłynąć destrukcyjnie na elementy kompresora, a następnie na jego pracę. Kolejnym zagrożeniem jest olej. Powinien być on zastosowany tylko w tych miejscach, gdzie jest niezbędny, natomiast w innym razie jest szkodliwy. W kontakcie z wodą tworzy się z niego tak zwany kondensat, który wymaga usunięcia z kompresora.