Płyty klinkierowe. Czym one są?
29 stycznia 2018
0

Zastosowanie płyty klinkierowej ma zdecydowanie sporo zalet, wartych wspomnienia opisując ten materiał. Przede wszystkim prezentuje się bardzo dobrze i atrakcyjnie,  cegła jest trwała, odporna na mróz, deszcz i słońce.

Jedyną wadą tego materiału jest niestety wysoka cena, co może zniechęcać do użycia jej do całych ścian elewacyjnych, ale w zamian otrzymuje się bardzo wysokiej jakości materiał, który będzie służył przez wiele lat. Płyty klinkierowe najczęściej stosuje się go do wykończenia cokołów, podokienników, naroży i nadproży. Używany jest również do eksponowania różnych ciekawych elementów architektonicznych, takich jak wykusze, pilastry, filary czy innego rodzaju zwieńczenia.

Płytky klinkierowe, materiał idealny

Cokół służy do ochrony elewacji przed takimi uszkodzeniami mechanicznymi jak na przykład przypadkowe uderzenia, również chroni przed wilgocią i zalegającym śniegiem. Wykończenie go klinkierem będzie stanowić ciekawy element dekoracyjny elewacji. Płytki klinkierowe są bardzo dobrym rozwiązaniem przede wszystkim na ściany wykonywane w technologii jedno – i dwuwarstwowej, najczęściej stosowane są jednak przy ścianach trzywarstwowych.płyty klinkierowe

Wymurowany cokół z klinkieru jest dość ciężki, więc wymaga wsparcia na szerszych fundamentach, warto o tym pamiętać. Najlepiej zdecydować się na ten materiał już na etapie poszukiwania projektu domu, aby odpowiednio zaplanować wszystkie wymiary fundamentów. Używając płyt klinkierowych, należy zaprojektować odpowiednio wysoki cokół, aby chronił ściany przed wodą deszczową. Warto w miarę możliwości zaprojektować cofnięte położenie cokołu względem elewacji, dzięki temu woda deszczowa będzie spływać po górnej części elewacji i strefa cokołowa nie będzie podmakać. Przy zastosowaniu wysuniętego cokołu, należy odpowiednio zabezpieczyć go przed działaniem wody, aby uniknąć zawilgocenia a tym samym niszczenia ściany.

Zobacz również  Czym się różni farba lateksowa od akrylowej?

Płyta klinkierowa może być również użyta do wymurowania wnęk okiennych i drzwiowych czy parapetów. Jest to rozwiązanie zarówno praktyczne jak i ciekawe estetycznie. Należy pamiętać, iż wymaga to odpowiedniego wykonania tych fragmentów ściany, przez które ciepło może uciekać z wnętrza domu. Najbardziej narażone na to miejsca to właśnie nadproża i podokienniki, ponieważ właśnie w tych otworach przerwana jest ciągłość izolacji cieplnej, przez co wymagają starannego zaizolowania.

Wady i zalety

Choć wykonanie elewacji z klinkieru jest bardziej pracochłonne i kosztuje więcej, zalety zdecydowanie przeważają nad wadami. Jest to materiał ponadczasowy, modny, zapewniający niewątpliwą urodę naszemu domowi. Umożliwia przyozdobienie budynku bardzo ciekawymi detalami, na przykład w narożnikach bądź wokół okien. Elewacje wykonane z płyty klinkierowej są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Chronią bardzo dobrze wnętrze domu przed ucieczką ciepła zimą, a latem z kolei uchronią przed nadmiernym nagrzewaniem. Użycie płyty klinkierowej przy wykończeniu elewacji zapewnia bardzo dobre parametry akustyczne, czyli najprościej rzecz ujmując – chroni przed hałasem. Stosując płyty klinkierowe, możemy wybudować ściany, które będą odpowiadały wymaganiom energooszczędności.