Lakierowanie podłogi drewnianej – porady
24 sierpnia 2016
0

Lakierowanie to od lat najpopularniejszy sposób wykańczania podłóg drewnianych. Ma ono na celu przede wszystkim zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami natury mechanicznej oraz czynnikami chemicznymi, a także nadanie im eleganckiego wyglądu. Efekt końcowy uzależniony jest w dużej mierze od doboru właściwego produktu oraz staranności przeprowadzonych prac lakierniczych. O czym należy pamiętać podczas lakierowania?

Jaki rodzaj lakieru jest najlepszy?

Wybór odpowiedniego lakieru powinien być uzależniony od sposobu intensywności użytkowania podłogi drewnianej. W pomieszczeniach o niezbyt dużym natężeniu ruchu (sypialnia, pokój dla dziecka) można stosować szybkoschnące lakiery wodorozcieńczalne
lakiery wewnętrzne
. Dla pomieszczeń o średnim natężeniu użytkowania wskazane są lakiery alkidowo-uretanowe. Są łatwe w aplikacji i nie wymagają zastosowania podkładu. Najbardziej wytrzymałe i odporne na działanie różnego rodzaju czynników są z kolei lakiery poliuretanowe. Przed ich aplikacją wskazane jest wcześniejsze zagruntowanie podłogi, które chroni drewno przed ciemnieniem, a dodatkowo wpływa na mniejsze zużycie lakierów zewnętrznych.

Jak przygotować podłogę do lakierowania?

Podłoga wykonana z drewna przed lakierowaniem powinna zostać podszlifowana oraz zaszpachlowana. Wcześniej należy ją także umyć i dokładnie wysuszyć. Istotnym elementem jest również odpylenie pomieszczenia. Niedokładne oczyszczenie podłoża może bowiem spowodować powstanie nieestetycznych grudek na lakierowanej powłoce.

Przed przystąpieniem do prac lakierniczych warto wnętrze zabezpieczyć przed przeciągiem oraz okleić wejście folią. Dzięki temu w trakcie lakierowania nie dostaną się no niego pyłki i kurz, które mogą zanieczyścić lakier. Ważna jest także odpowiednia temperatura powietrza w pomieszczeniu, najlepiej jeśli oscyluje między 15, a 25°C.

Zobacz również  Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki?

W jakie narzędzia warto się zaopatrzyć?

Większość lakierów można nanosić przy pomocy wałków, pędzli bądź szpachli do parkietów. Powinny być one dobre jakościowo oraz dostosowane do rodzaju stosowanego lakieru. Nie mogą przede wszystkim gubić włosia i włókien. Lepiej nie stosować kilka razy tych samych narzędzi. Jest to szczególnie ważne w przypadku lakierów rozpuszczalnikowych z połyskiem.

Przed pierwszym użyciem wałek dobrze jest przeczesać oraz umyć i wysuszyć. Może posłużyć przez cały proces lakierowania pod warunkiem, że w przerwach przechowywany jest w odpowiednim do wybranego typu lakieru rozpuszczalniku.

O czym pamiętać podczas lakierowania?

Lakier przed przystąpieniem do aplikacji należy dokładnie wymieszać. Wcześniej dobrze jest nałożyć podkład przy pomocy wałka lub szpachli. Dopiero po jego całkowitym wyschnięciu można zacząć lakierować podłogę.

W zależności od wybranego produktu na lakierowana powierzchnię nakłada się dwie lub trzy warstwy. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest równomierna aplikacja na całej podłodze. Dzięki temu łączenia pomiędzy pasami będą praktycznie niezauważalne. Przed nałożeniem ostatniej warstwy dobrze jest pomieszczenie dokładnie odkurzyć i oczyścić ściereczkami antystatycznymi.