Kiedy warto gruntować ściany?
20 stycznia 2018
0

Ludziom zależy na tym, aby posiadać domy i mieszkania z atrakcyjnymi wnętrzami, które zapewniają odpowiedni poziom komfortu, bezpieczeństwa oraz estetyki. W związku z tym przeprowadzane są różne remonty, a jedną z podstawowych prac remontowych wykonywanych przez właścicieli domów jest malowanie ścian. Proces ten w niektórych przypadkach jest poprzedzany przez gruntowanie ścian.

Główne cele stosowania podkładu na ścianach

Przed malowaniem, bardzo często wykonywane są czynności obejmujące gruntowanie ścian. Innymi słowy jest to nanoszenie farby stanowiącej podkład na powierzchni ścian. Podkład tego typu jest stosowany w różnych celach. Dobrze wykonane gruntowanie ścian pozwala na  zmniejszenie lub wyrównanie chłonności powierzchni ściennych. Oprócz tego podkład odpowiada za polepszenie przyczepności farby nawierzchniowej do ściany. Proces ten umożliwia również zmniejszenie zużycia farby stosowanej jako nawierzchniowa, więc dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Gruntowanie jest procesem, który dotyczy nie tylko ścian, ale również podłoża. Pozwala ono na wzmocnienie, utwardzenie i ujednolicenie podłoża. Gruntowanie skutecznie wiąże luźne cząstki podłoża.

Kiedy gruntowanie ścian jest wymagane?

Istnieje wiele sytuacji, w których używanie podkładu na ścianach i innych powierzchniach jest konieczne. Podstawowa zasada mówi, że nowe ściany zawsze wymagają zagruntowania niezależnie od tego jaki został zastosowany rodzaj tynku czy też materiału wykończeniowego. Niezbędne jest gruntowanie nowych tynków mineralnych, gipsowych oraz nowych gładzi gipsowych. Oprócz tego trzeba gruntować niezaciągane płyty z gipsu i kartonu, ściany pokryte farbą niskiej jakości (tzw. stan deweloperski). Gruntowanie ścian jest też potrzebne w przypadku powierzchni ściennych po zeskrobaniu starych powłok lub takich, na których wykonywane były poprawki i uzupełniano ubytki. Gruntowanie jest również wymagane w przypadku zacieków i plam, po ich uprzednim usunięciu.gruntowanie ściany

Zobacz również  Płyty klinkierowe. Czym one są?

Konsekwencje braku gruntowania mogą wiązać się z pękaniem i uszkodzeniem powłok malarskich, słabą przyczepnością farby, pojawianiem się przebarwień oraz niejednolitej struktury i niskiej jakości malowania.

Kiedy gruntowanie ścian nie jest potrzebne?

Generalnie w przypadku braku pewności, zaleca się gruntowanie. Jednak istnieją sytuacje, w których proces ten nie jest do niczego potrzebny. Zabieg tego typu nie jest konieczny, a nawet może być niewskazany jeśli ściany były już malowane farbami lateksowymi albo akrylowymi, a ich struktura jest jednolita. Gruntowanie ścian w takim przypadku jest niekorzystne, ponieważ powierzchnia ścienna może ulec zeszkleniu, a to przełoży się na problemy z nakładaniem pierwszej warstwy czy też ze zmniejszeniem siły krycia.

Na szczęście wystarczy prosty zabieg do sprawdzenia siły krycia. Należy potrzeć ścianę suchym palcem lub dłonią. Jeśli na dłoni pozostanie biały osad, będzie to znakiem, że struktura jest niewłaściwie związana i potrzebne jest gruntowanie. Jeśli na dłoni nie pozostaną żadne ślady, będzie to oznaczało, że gruntowanie nie jest do niczego potrzebne.