Czy drewno musi się starzeć? Jak je odnowić?
14 sierpnia 2017
0

Meble z naturalnego drewna cieszą się niezwykłym powodzeniem wśród ludzi, którzy cenią sobie luksus i wygodę. Producenci przykładają nie tylko uwagę do oryginalności i ogólnego wyrazu estetycznego mebli – bardzo ważna jest także impregnacja drewna, dbałość o to, aby ząb czasu nie wpłynął negatywnie na idealną strukturę drewna. Istnieje wiele różnych sposobów impregnacji: nakładanie oleju, woskowanie oraz lakierowanie to tylko niektóre z nich. Na co zwracać uwagę podczas zakupu mebli? Jakie są zalety poszczególnych wariantów impregnacji?

 

Zalety impregnacji oraz jej rodzaje:

Popularnym sposobem impregnacji jest olejowanie. Niewątpliwą zaletę tej metody stanowi fakt, że oleje są naturalną i ekologiczną alternatywę dla wszechobecnych lakierów – idealnie sprawują się w połączeniu z wysoko wyselekcjonowanym drewnem. Olej używany do impregnacji drewna prawidłowo przedostaje się do struktury drewna, nie zatyka jego porów i jednocześnie ułatwia mu oddychanie. Olej impregnujący, dostępny w ofercie na Drewnochron.pl,  perfekcyjnie uwydatnia piękno drewna, nadaje mu naturalny połysk, podkreśla estetyczne aspekty takie jak słoje oraz unikalny kolor. Meble impregnowane olejami starzeją się szykownie i stylowo, uzyskując szlachetny wygląd.

Bez wątpienia dużą zaletą tej metody jest zachowanie trwałości powłoki olejowanej, możliwość punktowej renowacji bez konieczności ingerowania w strukturę drewna. Powierzchnia powleczona olejem nie łuszczy się, posiada właściwości antystatyczne oraz nie elektryzuje się – dzięki czemu przyciąga mniej kurzu.  Minusem olejowania jest jednak konieczność ponawiania impregnacji w trakcie dekad użytkowania mebli.

Zobacz również  Perfekcyjne wykończenie łazienki

Impregnacja drewnaImpregnacja drewna

Najczęściej stosowaną formą dekoracji i impregnacji drewna jest jego pomalowanie. Ludzie często sięgają po takie formy techniczne jak: czyszczenie, szlifowanie lub polerowanie drewniana, aby uzyskać najlepszy możliwy efekt. Farby przeznaczone do malowania drewnianych powierzchni produkowane są na bazie rozpuszczalników akrylowych oraz rozpuszczalników alkaidowych.

Równie popularną metodą zabezpieczania drewna przed starzeniem się jest lakierowanie. Lakier to ciekły produkt, który bardzo często zawiera syntetyczną żywicę i rozpuszczalnik organiczny – umożliwiają one ochronę drewna przed słońcem i wodą.Technika lakierowania polega na powleczeniu drewnianych mebli lakierem, następnie odparowywany jest rozpuszczalnik i powstaje przeźroczysta (bądź kryjąca) powłoka ochronna, która spełnia także funkcję dekoracyjną. Lakierowanie jest powszechnie znaną i cenioną metodą impregnacji drewnianych mebli, jednak istotną wadą drewna lakierowanego jest jego krótka żywotność oraz powstające pęknięcia lakieru, dlatego zachodzi potrzeba częstszej renowacji niż w przypadku innych metod. Na drewnie zdecydowanie lepiej sprawdzają się lakiery przeźroczyste niż kryjące. W przypadku lakierów kryjących, na przykład: białych, ecru (czyt. ekri) czy szarych, dodatkowo mogą pojawiać się przebarwienia lub rysy na lakierze, gdyż drewno jest naturalnym materiałem – drewno z natury pracuje, dlatego należy przyznać, że lakiery kryjące na drewnie to rozwiązanie nie do końca trafione.